KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Evropská města začínají „zdobit“ betonové bariéry, které mají chránit obyvatele před teroristy

Úřady v několika evropských městech se rozhodly narušit estetický vzhled několika nádherných historických a populárních míst, aby poskytly turistům a občanům větší ochranu před případnými teroristickými útoky.

...

Lidé procházejí kolem betonových zátarasů umístěných policií před světově proslulou gotickou Katedrálu sv. Bartoloměje v Kolíně nad Rýnem, 23. Srpen 2017; © Wolfgang Rattay / Reuters

Poslední smrtící teroristický útok, ke kterému došlo minulý týden v Barceloně a Cambrils, byl jen dalším ve stále se prodlužující sérii případů, v nichž extrémisté za volanty automobilů, dodávek či nákladních vozů a kamionů najeli do chodců na ulicích.

V Barceloně teroristé na populární pěší zóně Las Ramblas zasáhli 100 osob, 13 z nich smrtelně. Někteří zdejší obyvatelé si následně stěžovali, že úřady neudělaly dost pro to, aby útoku zabránily. Představitelé města se však bránili tvrzením, že zajištění absolutní bezpečnosti by bylo vysoce nepraktické. „

„Nemůžeme Barcelonu zaplnit zátarasy pro vozidla,“ citovala agentura Reutes vyjádření Joaquima Forna, který v Katalánii řídí vnitřní záležitosti, pro lokální radio.

V dalších evropských městech se začínají na populárních pěších zónách objevovat bezpečnostní bariéry.

Itálie, která zatím podobný teroristický útok nezažila, instalovala do centra Milána betonové zátarasy. Úřady zabezpečily ulice vedoucí k hlavní městské katedrále Duomo a přilehlým nákupním centrům, které jsou u turistů populární. Ve Florencii zase úřady plánují instalaci překážek ve formě bloků a velkých květináčů, aby zvýšily bezpečí na pěších zónách ve Starém městě.

Portugalský Lisabon se rozhodl betonovými bariérami zabezpečit areál historického Kláštera jeronymitů. Místní úřady pro Euro News přiznaly, že betonové bloky sice nevypadají příliš vábně, ale měly by zabránit jakémukoliv útoku, který by byl proti chodcům veden vozidlem.


Bezpečnostní zátarasy u Kláštera jeronymitů v portugalském Lisabonu, 22. srpna 2017; © Rafael Marchante / Reuters

V hlavním městě Británie již teroristé za volanty udeřili několikrát. I proto již dnes Westminster Bridge a London Bridge chrání betonové bloky navržené speciálně proti nárazu vozidla.

Německé úřady jsou rovněž obezřetné a představily již několik nových bezpečnostních opatření, které by měly zajistit větší bezpečí v nejpopulárnějších místech Kolína nad Rýnem. Všechny dopravní komunikace vedoucí na hlavní náměstí před katedrálou byly na dobu neurčitou uzavřeny pro veškerou dopravu.

„Dosud mohly automobily jezdit v bezprostřední blízkosti katedrál. Po útocích v Nice, Londýně, Barceloně a Stockholmu, při kterých teroristé použili vozidle, jsme se rozhodli předejít podobné události zde,“ řekl mluvčí kolínské policie Wolfgang Balders pro ruskou zpravodajskou agenturu RIA.

Baldes vysvětlil, že kolem katedrály sv. Bartoloměje, která se navíc nachází nedaleko kolínského hlavního nádraží, každý den projde na 300 000 lidí. K opatřením bylo přistoupeno také proto, že zdejší katedrála je druhou největší historickou stavbou v Evropě hned po římské Bazilice sv. Petra a ke všem zmíněným teroristickým útokům vždy „došlo v blízkosti turisticky populárních či historických míst“. Mluvčí dodal, že rozhodně nejde o opatření „jen na několik týdnů“.

Některá jiná evropská města k problému přistupují odlišně, respektive nijak. Například představitelé Bruselu, který se již v minulosti rovněž stal cílem teroristů, odmítají svými nařízeními narušovat obvyklý život ve městě.

„Nechceme být jako Hebron,“ citovala agentura Reuters náměstkyni bruselského starosty Els Ampeovou, která odkázala na město na Západním břehu Jodránu, kde jsou Palestinci a Izraelci na mnoha místech odděleni betonovými a ocelovými bariérami.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek