KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Evropský soud pro lidská práva: Muslimské školačky musí plavat společně s chlapci

Evropský soud pro lidská práva rozhodl v dosud bezprecedentním rozhodnutí proti muslimským rodičům ze Švýcarska, kteří z náboženských důvodů odmítali, aby se jejich dcery účastnily smíšené plavecké výuky a udělil jim pokutu.

...

Evropský soud pro lidská práva potvrdil rozhodnutí švýcarského soudu udělit pokutu muslimským rodičům, kteří svým dcerám z náboženských důvodů odmítli dovolit, aby se účastnily hodin smíšené plavecké výuky.

Rodiče, kteří jsou oba dvojí národnosti – turecké a švýcarské - se k soudu odvolali kvůli pokutě, která jim byla udělena školskými úřady poté, co odmítli poslat své dvě dcery na hodiny smíšené plavecké výuky.

Tvrdili, že tento požadavek, který škola zavedla jako součást tělesné výchovy pro děti až do věku puberty, porušuje jejich právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání, které je zakotveno v článku 9 Evropská úmluvy o lidských právech.

Soud uznal, že požadavek představuje zásah do svobody náboženství, nicméně ve svém rozhodnutí uvedl, že představuje také „legitimní záměr“, a to ochránit žáky ze zahraničí před vyloučením ze společnosti.

Soud dále uvedl, že školy hrají důležitou roli v podněcování sociální integrace zejména u dětí cizího původu. V rozhodnutí také stálo, že soudy ve švýcarské Basileji se snažily s rodiči dosáhnout kompromisu, což znamenalo například dovolení dívkám nosit při hodinách plavecké výuky burkiny.

Pokuty ve výši 350 švýcarských franků (9 300 Kč) za jedno dítě a v celkové výši 1400 švýcarských franků (35 300 Kč), které byly rodičům uděleny, byly dle soudu vzhledem ke stanovenému cíli přiměřené.

Evropský soud pro lidská práva byl založen za účelem kontroly dodržování Evropské úmluvy o lidských právech, která byla přijata 47člennou Radou Evropy. Samotný soud ale není institucí Evropské unie.


Autor: VoZ

Zdroj: ExpressAljazeera

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek