KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Extrémní vedra na jihu Evropy: Turisté varováni, aby zůstali ve stínu

Jižní Evropa byla zasažena vlnou rapidních veder, teploměry ukazovaly až 43 stupňů Celsia ve stínu. Mezi státy, které horka zasáhla, patří zejména Itálie, Španělsko a Chorvatsko. Představitelé oblíbených turistických destinací tak varují návštěvníky i místní obyvatele, aby zůstávali ve stínu a vždy u sebe nosili vodu. 

...

Kvůli vysoké vlhkosti vzduchu a horkému větru je pocitová teplota ještě vyšší

Vlna veder místními přezdívaná „Lucifer“ vyvolala v Itálii 15% nárůst případů vyžadujících okamžité lékařské ošetření. Podle předpovědi by horka neměla ustoupit minimálně do začátku příštího týdne. Internetová stránka o počasí MeteoAlarm varovala před nebezpečnými podmínkami v celkem 11 zemích Evropy včetně Itálie, Španělska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Švýcarska, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovinska a Černé Hory.

Sevilla ve Španělsku a některé oblasti italského ostrova Sardinie očekávají teploty až kolem 43°C, zatímco město Novska v Chorvatsku očekává zhruba 40°C. Italská Florencie zaznamenala teploty převyšující čtyřicítku, nicméně pocitová teplota byla vyšší než 50°C.

V Rumunsku byla vydána výstraha poté, co meteorologové předpověděli 42stupňová horka v západních částech země, zatímco Chorvatský Split zaznamenal tutéž teplotu, která se téměř přiblížila teplotnímu rekordu z roku 1981.

Vysoká vlhkost vzduchu jdoucí ze severu a horký vítr z Afriky způsobují, že je pocitová teplota na plážích kolem Středozemního moře ještě horší. Turistům a rekreantům je tak doporučeno, aby raději přes poledne vůbec nechodili na slunce (od 10:00 do 14:00). „Měli by zůstat hydratovaní a bylo by vhodné, aby se zdržovali spíše u moře a u bazénů, kde se mohou ochladit,“ uvedla Emma Sharplesová, která předpovídá počasí.


Na mnoha místech hrozí riziko požáru

Horka sebou přinášejí riziko požárů, jednomu už podlehla starší žena

Horka už si vybrala svou daň, konkrétně život 79leté ženy ze Sant'Omeru v Itálii. Žena byla nalezena mrtvá na poli vedle svého domova, když ji pohltil požár způsobený vedrem a suchem, který spálil dva hektary zemědělské půdy.

O vedrech už se na sociálních sítích zmínilo mnoho lidí, kteří v daných oblastech zrovna tráví svou dovolenou. „Je tu hrozné vedro, dokonce i voda v bazénu je příliš teplá,“ uvedla jedna z přispěvatelek na Twitteru.


Foto: Twitter

„Je příliš velké horko na to, abychom byli venku,“ napsal Mats Karlsson, který je zrovna v Chorvatsku. Zatímco se očekává, že vysoké teploty potrvají až do začátku příštího týdne, v následujících 14 dnech by se mělo v mnoha oblastech ochladit. Meteorologové také varují před zvýšeným rizikem požárů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek