KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Facebook odhalí ruské stránky, které šířily fake news

Facebook plánuje dát lidem možnost vidět, zda označili jako „to se mi líbí“ stránky, které byly v období prezidentské předvolební kampaně ve Spojených státech vytvořeny „zahraničními činiteli“ pro účely šíření propagandy.

...

Sociální síť již dříve uvedla, že obsah zveřejněný ruskými agenty mohlo za poslední dva roky zhlédnout až 126 milionů Američanů.

Nyní vyvíjí nástroj, který lidem umožní vidět, zda sledovali nyní již smazané stránky vytvořené na objednávku ruské agentury Internet Research Agency. Fungovat má začít již v prosinci.

Agentura Internet Research Agency stála za stovkami facebookových, instagramových a twitterových účtů a zveřejnila tisíce politicky zaujatých zpráv. Mnoho z těchto stránek jako například Heart of Texas (Srdce Texasu), Being Patriotic (Být patriotem) nebo Secured Borders (Zabezpečené hranice) byly uzpůsobeny tak, aby budily dojem, že je vytvořili američtí občané.

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg v listopadu roku 2016 řekl, že myslet si, že dezinformace šířené na jeho sociální síti ovlivnily americké prezidentské volby, je „vcelku bláznivé“.


Od té doby však Facebook identifikoval tisíce příspěvků a placených reklam, které pocházely z dílny ruských agentů. Sociální síť poté musela čelit kritice za to, že šíření propagandy prostřednictvím své platformy umožnila a že jí příliš dlouho trvalo se s tímto problémem vypořádat.

Rusko obvinění z pokusu o ovlivnění posledních prezidentských voleb ve Spojených státech, v nichž Donald Trump zvítězil nad Hillary Clintonovou, opakovaně odmítá.

„Je důležité, aby lidé chápali, jak se zahraniční činitelé snažili vyvolat rozdělení a nedůvěru ve společnosti prostřednictvím Facebooku před a po prezidentských volbách v roce 2016,“ uvádí Facebook v blogovém článku.

„Z tohoto důvodu jsme informace, které jsme zjistili, vždy předložili veřejnosti a poskytli kongresním vyšetřovatelům. A ze stejného důvodu také vyvíjíme nástroj, který dnes oznamujeme,“ dodali zástupci sociální sítě.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek