KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Farmaceutický gigant údajně plánoval zničit zásoby léků proti rakovině, aby stoupla jejich cena

Jedna z největších světových farmaceutických firem zvažovala dle deníku The Times zničení svých zásob léků proti rakovině a lhala o jejich nedostatku ve snaze profitovat na zvýšení cen. Mělo přitom jít o některé důležité druhy léků proti rakovině, které pomáhají v celé Evropě řadě nemocných.

...

Jihoafrická farmaceutická společnost Aspen Pharmacare vytvořila plán na zničení své vlastní zásoby léků proti rakovině během sporu se španělským zdravotnictvím v roce 2014. Dle deníku The TImes, který obdržel interní e-maily společnosti, bylo cílem zvýšení ceny produktů v důsledku jejich nedostatku až o 4 000 %.

Soubor dokumentů, který má deník k dispozici, údajně ukazuje, že společnost Aspen zaujala v jednáních se španělskými úřady „agresivní“ postoj a od března 2014 přestala dodávat 5 typů léků proti rakovině, což pacienty donutilo kupovat si zahraniční balení léků za mnohem vyšší ceny.

Společnost ale údajně zároveň měla dostatečné skladové zásoby léků pro Španělsko. V říjnu 2014 se dle The Times jeden ze zaměstnanců evropského sídla společnosti Aspen v Dublinu zeptal svých nadřízených, jak má být s těmito zásobami naloženo, načež mu jeden z členů vrcholového vedení údajně odpověděl, že „jediné dvě možnosti jsou zásoby darovat, nebo zničit“, pokud španělské ministerstvo zdravotnictví nepřistoupí na zvýšení cen.

Nejedná se ovšem o jediný případ podobné „agresivní“ politiky, neboť společnost Aspen se aktivně snažila zvýšit ceny svých léků proti rakovině napříč celou Evropou. Dokumenty citované The Times údajně odhalují, že společnost Aspen cíleně zvyšovala ceny pro zdravotnické úřady v Evropských zemích již od roku 2012.

V říjnu 2013 se společnost dostala do vypjatého sporu s Itálií a hrozila zastavením dodávek léků v případě, že ministerstvo zdravotnictví do 3 měsíců nebude akceptovat zvýšení cen, které činilo až 2100 %.

Deník The Times také uvedl, že dle italského Úřadu pro hospodářskou soutěž (AGCM) společnost během sporu s italskými úřady údajně opět uměle vytvořila nedostatek léků za účelem vyvinutí většího tlaku.

Podobným uměle vytvořeným nedostatkům léků čelily v té samé době také další evropské země jako Německo, Řecko a Belgie.

Hon za zvyšováním cen začal poté, co společnost Aspen v roce 2009 koupila obchodní práva na portfolio onkologických léků zvané „Cosmos“ od britského farmaceutického giganta GlaxoSmithKline jako součást obchodu v hodnotě přibližně 8,5 miliardy Kč.

Toto portfolio obsahuje léky jako merkaptopurin, který se používá na léčbu lymfoblastické leukémie vyskytující se u dětí, busulfan, který se také používá při léčbě leukémie, chlorambucil, který se používá při léčbě rakoviny krve, a další léky užívané zpravidla staršími pacienty trpícími rakovinou.

Společnost Aspen vydala v reakci na zprávu deníku The Times prohlášení, ve kterém se k „těmto veřejným obviněním“ odmítla vyjádřit.

„Obsah zpráv se týká záležitostí, které jsou předmětem probíhajícího soudního projednávání. Z úcty k integritě probíhajících právních procesů regulačních orgánů a soudů v Itálii a Španělsku se společnost Aspen k těmto veřejným obviněním nebude vyjadřovat. Aspen se naopak těší na příležitost prokázat integritu a legálnost svých praktik v kontextu těchto právních procesů,“ znělo prohlášení společnosti.

Výkonný ředitel společnosti Aspen Pharma Europe Dennis Dencher v rozhovoru pro The Times řekl, že zvýšení cen se odehrávalo „na úrovních příslušících podpoře dlouhodobého udržitelného zásobování pacientům“ a dodal, že společnost byla nucena zvýšit ceny léků, které měly „velmi nízký a neudržitelný základ“.


Autor: VoZ

Zdroj: The TimesIndependent

Foto: © Srdjan Zivulovic / Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek