KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Finské úřady: Pilotní systém základního příjmu pro všechny snižuje u lidí stres

Podle Marjukky Turunenové z finské agentury sociálního pojištění KELA pilotní systém základního příjmu pro všechny občany „nepřímo prospívá lidskému duševnímu zdraví.“ Tento projekt je prvním svého druhu v Evropě.

...

Příjemci nemusí hlásit, jak s penězi nakládají

Podle finských úřadů bylo zaznamenáno, že základní příjem, který v současnosti pobírá 2 000 náhodně vybraných nezaměstnaných jedinců, napomáhá ke snižování stresu. Příjemci tohoto platu nemusí vůbec hlásit to, zda si hledají zaměstnání nebo jak s penězi nakládají. Základní příjem, který činí 560 eur měsíčně (14 500 Kč), má za cíl snižovat míru byrokracie, zjednodušit systém sociálních dávek a bojovat proti chudobě.

Jedna z žen, která se stala součástí projektu, v jednom z rozhovorů popsala, jak jí základní příjem pomohl. „Pokaždé, když zazvonil telefon, jsem se bála, že mi pracovní úřad nabízí nějakou práci,“ uvedla žena, která se starala o své staré rodiče a práce na plný úvazek pro ni nebyla možná. „Tento experiment má skutečně nepřímý dopad na úroveň stresu a na duševní zdraví jedinců,“ řekla Turunenová.

Čtěte také: Finsko se stane první zemí světa, která se zbaví všech školních předmětů

Pokud si osoba, která příjem pobírá, najde práci, bude dostávat podporu i nadále, aby se tak ulehčily obavy z toho, že dojde ke ztrátě zaměstnání. Jenže odmítnutí práce kvůli tomu, že lidem život na podpoře stačí, je ve velkorysém systému finského sociálního zabezpečení akutním problémem.

Finsko se snaží vyřešit problém s nezaměstnaností

Projekt je součástí opatření zavedených středopravou vládou, která tak chtěla řešit problém s nezaměstnaností. V listopadu loňského roku bylo až 8 % obyvatel (213 000 Finů) nezaměstnaných, podobně jako v předchozím roce. Průměrný příjem v rámci soukromého sektoru činí ve Finsku 3 500 eur měsíčně (90 000 Kč).

V dubnu bylo oznámeno, že něco podobného hodlá vyzkoušet i největší kanadská provincie Ontairo. Tamní premiérka Kathleen Wynneová uvedla, že je tento plán zapotřebí k řešení „nových výzev“ prezentovaných moderním světem.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek