KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Florida vyhlásila výjimečný stav kvůli život ohrožujícímu hurikánu Irma

Hurikán Irma se v pondělí proměnil v silnou bouři 4. kategorie a americký stát Florida musel vyhlásit výjimečný stav. Guvernér státu Rick Scott vyhlásil mimořádný stav ve všech 67 krajích poté, co se bouře začala přesouvat směrem k východnímu pobřeží. Vítr hurikánu dosahuje místy více než 220 kilometrů v hodině. Podle meteorologů představuje bouře „vážnou hrozbu.“

...

S hurikánem by mohly přijít i značné srážky

„Hurikán Irma je masivní, život ohrožující bouří, na níž se musí Florida připravit. Bouře by mohla mít dopad na miliony obyvatel Floridy,“ řekl floridský guvernér. „Vzhledem k předpovědi jsem vyhlásil výjimečný stav pro celou Floridu, abych se ujistil, že federální i místní vlády budou schopny společně spolupracovat a zajistit pomoc všem místním komunitám,“ dodal Scott.


Hurikán Irma se v pondělí rozrostl do bouře spadající do 4. kategorie a přiblížil se do oblasti severovýchodníhu  Karibiku s větrem o rychlosti zhruba 224 kilometrů v hodině. Hurikán Harvey, který minulý týden zasáhl Texas, měl rychlost větru o něco nižší, kolem 208 kilometrů v hodině.

Meteorologové nyní varovali, že by s sebou hurikán Irma mohl přinést až deseticentimetrové srážky a vyvolat sesuv půdy a povodně. Varování bylo vydáno pro některé části Karibiku včetně Antiguy a Barbudy, Anguilly, Monserratu, Svatého Kryštofa a Nevise, Guadeloupe, či Britské Panenské ostrovy. „Irma představuje vážnou hrozbu pro karibské ostrovy a Spojené státy,“ uvedl vedoucí týmu meteorologů Paul Pastelok z Long AccuWeather.


Obyvatelé Floridy už se začali na bouři připravovat

Stále však není jasné, jakou trasu přesně bude hurikán Irma mít. Meteorologové se domnívají, že momentálně existují zhruba tři trasy, kterými by se mohla bouře ubírat. Mohla by se přesunout nad Atlantik a zcela Spojené státy minout, přehnat se nad Severní a Jižní Karolínou, nebo se vydat směrem k jižnímu pobřeží USA přes Kubu a poté do Mexického zálivu kolem Floridy.


Meteorologové předpokládají, že by se hurikán mohl nadále ubírat jednou ze tří zobrazených tras.

Lidé v Portoriku vykupují obchody, aby byli na hurikán připraveni

„Jelikož jsme viděli situaci vyvolanou hurikánem Harvey, je zřejmé, že bychom měli být na podobnou událost připraveni. Pro případ evakuace by si lidé měli připravit seznam položek, které by si měli vzít sebou, ať už by se jednalo o bleskovou evakuaci do 30 minut, do 1 hodiny nebo do 6 hodin,“ řekl meteorologický expert Evan Myers.


Na ostrovech východního Karibiku už probíhají přípravy, dělníci čistí odtoky a prořezávají stromy. Americké letecké společnosti mezi tím zrušily několik letů a na případnou bouři se připravují i obyvatelé v oblastech, které by mohly být zasaženy.


V Portoriku vzali lidé místní obchody doslova útokem

Stav nouze vyhlásilo i Portoriko a nasadilo národní gardu, Guvernér Ricardo Rosello oznámil otevření nouzových přístřešků, které by mohly v případě nouze poskytnout azyl až pro 62 000 lidí. Všechny školy v Portoriku dnes byly uzavřeny a lidé vystávali dlouhé fronty v obchodech, aby si mohli pro případ nouze nakoupit do zásoby dost potravin, vody, baterií a dalších nezbytných věcí. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek