KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

FOTO: Tajné fotografie ze skladu Amazonu odhalily realitu práce pro populární obchod

Reportér z novin Sunday Mirror provedl utajenou sondu do skladu jedné z poboček Amazonu v britském Essexu. Novinář zde strávil pět týdnů a odhalil realitu toho, jaké to je pro tuto americkou společnost pracovat. To, že jsou zaměstnanci z práce odváženi v sanitkách, protože se za každou cenu snaží dosáhnout cílů stanovených společností, není podle reportéra nic neobvyklého. 

...

Amazon byl v minulosti opakovaně kritizován za špatné pracovní podmínky

Sklad v Tilbury v britském Essexu je největším skladem Amazonu v Evropě, jeho velikost údajně odpovídá velikosti až 11 fotbalových hřišť. Investigativní vyšetřování však odhalilo, že zdejší zaměstnanci doslova padají únavou, zatímco jsou neustále sledováni kamerami, které hlídají, zda pracovníci plní stanovené lhůty v podobě 300 zpracovaných položek za hodinu.


Zpráva z utajeného pobytu ve skladu tvrdí, že zaměstnanci nemají hodiny, takže vůbec neví, kolik času jim zbývá do konce směny, a když chtějí využít toaletu, tak na ni musí jít do vzdálenosti až půl kilometru. Reportér Alan Selby objevil zaměstnance, kteří byli natolik unavení z práce v rozsahu 55 hodin týdně, že doslova „spali ve stoje.“

„Ti, kteří nedokázali udržet krok s tvrdě stanovenými cíli, čelili vyhazovu a ti, kteří byli schopni požadavky plnit, mnohdy skončili v sanitce,“ řekl Selby. Amazon v minulosti slíbil, že zlepší pracovní podmínky, jelikož byl opakovaně obviněn ze špatného zacházení se zaměstnanci i z vyplácení nízké mzdy.


Foto: Sunday Mirror

Zaměstnanci italských a německých poboček dokonce vyhlásili stávku na protest proti neúnosné pracovní zátěži. „Když jsem nastupoval, tak se někdo zeptal, proč je obrat pracovníků tak vysoký. Je to proto, že zabíjejí lidi. Všichni moji přátelé si myslí, že jsem mrtvý. Jsem úplně vyčerpaný,“ řekl jeden ze zaměstnanců skladu v Tilbury. Jiný ze zaměstnanců zase napsal na tabuli do poznámek dotaz na to, proč si nesmí sednout, když zrovna není co dělat. „Jsme lidé, ne otroci ani zvířata,“ řekl.


Zaměstnanci si stěžují na vzdálené toalety i jejich stav. Foto: Sunday Mirror

Jen v loňském roce byly do skotského skladu Amazonu přivolány sanitky ve 43 případech

Amazon se k situaci v neděli vyjádřil: „Amazon poskytuje bezpečné a pozitivní pracoviště s kompetitivní výplatou a benefity. Jsme pyšní na to, že jsme vytvořili tisíce míst v našich britských střediscích. Stejně jako většina společností očekáváme určitou úroveň výkonu. Cíle jsou postaveny na dřívějších výkonech našich pracovníků a dlouhodobě vyhodnocovány.“ Amazon měl v loňském roce ve Velké Británii zisky v hodnotě 7,3 miliard liber (207 miliard Kč) a zaměstnával 24 000 lidí.


Tabule, kam zaměstnanci píší své stížnosti a připomínky, je neustále plná

Reportér, který se do skladu v utajení vydal, pracoval od 7:30 do 18:00 hodin se dvěma půlhodinovými přestávkami, které mu jen tak tak stačily na to, aby si zaběhnul do kantýny pro jídlo. Během oněch pěti týdnů, kdy ve skladu pracoval, byl svědkem toho, jak byl jeden ze zaměstnanců odvezen do nemocnice a jedna z pracovnic dostala záchvat paniky poté, co jí bylo řečeno, že bude muset odpracovat 55 hodin týdně i přes Vánoce. „Všichni tu trpí,“ řekl údajně jeden z pracovníků.


Během reportérovy tajné mise musela být do skladu přivolána sanitka. Foto: Sunday Mirror

Amazon se v loňském roce vehementně bránil poté, co bylo zjištěno, že do jeho hlavního skotského skladu vyjelo celkem 43 sanitek. Nouzové situace zahrnovaly 15 nejzávažnějších situací kategorie A,  přičemž celkem 23 zaměstnanců bylo odvezeno do blízkých nemocnic. „Nezávislí bezpečnostní experti potvrzují, že dodržujeme všechny příslušné zákony a předpisy,“ hájila se společnost, která je nyní zahlcena vánočním prodejem. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek