KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

FOTO: Záběry ukazující amazonský kmen nedotčený civilizací mířící luky na letadlo fotografů

Při přeletu nad amazonským pralesem se fotografům podařilo získat mimořádné letecké záběry kmene nedotčeného civilizací, který nebyl již delší dobu spatřen. Zdejší domorodá komunita se seběhla se zbraněmi v rukou, aby se chránila před cizím narušitelem jejich jinak poklidného života uprostřed amazonské džungle.

...

Amazonské kmeny ohrožují zlatokopové i farmáři

Fotografie zobrazují komunitu obývající vesnici v brazilském pralese, v níž žije zhruba okolo 100 lidí. Na snímcích je vidět, jak jen částečně oblečení lidé drží v rukou zbraně a v úžasu hledí na to, co jim právě prolétlo nad hlavou.  


Domorodá osada leží v oblasti indiánů kmene Yanomami v severní Brazílii poblíž venezuelské hranice. V prostoru o velikosti Skotska žije zhruba 22 000 těchto domorodců, nejméně tři zdejší jednotlivé osady nikdy nepřišly do kontaktu s vnějším světem.


Tyto kmeny jsou bohužel velmi náchylné k mnohým chorobám, které často stojí za masovým vymíráním. Nejvíce tyto kmeny ohrožují zlatokopové, kteří se snaží zdejší území obsadit.


Horníci sem přivlekli nemoci jako například malárii, rovněž znečistili zdejší vodní zdroje rtutí a dalšími chemikáliemi, kvůli kterým se domorodé kmeny ocitly na pokraji vyhynutí. Na východním okraji území patřícímu indiánům Yanomami se k nim blíží farmáři, jejichž dobytek postupně spásá půdu.

Brazilská vláda chce indiány ochránit, chybí jí však finance

Šaman a zároveň aktivista z kmene Yanomami Davi Kopenawa uvedl: „Místo, kde žijí indiáni nedotčení civilizací, jejich lovný revír i obydlí, musí být ochráněno. Celý svět musí vědět, že je to jejich les a vládní orgány musí jejich právo na život zde respektovat.“

Fotografie další osady z roku 2008

Kopenawa, který je předsedou yanomamiského sdružení Hutukara, je rovněž přezdíván „dalajlámou z pralesa“. O hornících bažících po zlatě a drahých kamenech řekl, že „jsou jako termiti, kteří se stále vracejí a nenechají nás v klidu“.

Fotografie další osady z roku 2008

Brazilští vládní agenti mají za úkol území těchto indiánů chránit, jenže v současné době čelí vážným škrtům v rozpočtu, což jejich práci brzdí. Cílem je ochrana území patřícího domorodcům, nebo jeho úplné uzavření před světem.


Fotografie další osady z roku 2008

Co se týče nově získaných záběrů, není to poprvé, co byl nedotčený domorodý kmen zaznamenán. Již v roce 2008 se objevila sada fotografií zobrazujících členy domorodé osady z regionu Envira, kteří na letadlo stříleli z luku a házeli oštěpy. Jejich kůže byla pomalovaná jasně červenou barvou, hlavy měly částečně oholené a vůči letadlu zaujali bojový postoj, který dával jasně najevo, aby se vetřelci drželi dál.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek