KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Fotografové zachytili drsnou každodenní realitu v rozbombardované a nestabilní Libyi

V zemi, která je i pět let po svržení režimu Muammara Kaddáfího stále plná chaosu a nestability, jsou drsné podmínky a zvuky zbraní na denním pořádku. Libyjská národní armáda neúnavně bojuje proti džihádistům, kteří se v zemi usídlili a nárokují si zdejší území. 

...

Armáda na východě země je v rozporu s tou západní, kterou podporuje ON

Fotografie zakrvaveného vojáka nesoucího svého raněného kamaráda na ramenou ve válkou poničené Libyi ukazuje drsnou realitu tamních neutuchajících bojů proti džihádistům. Libyjská národní armáda (LNA) vedená Khalifem Haftarem bojuje proti islamistům v Benghází, druhém největším městě Libye, již déle než dva roky.


Haftar spolu se svými vojáky denně čelí rostoucí hrozbě džihádu, podporu hledá i v jiných městech na východě země - například v Al-Marj Al-Bayda nebo v Tobruku. Libye byla rozvrácena a rozdělena v roce 2011 poté, co vojska NATO podpořila povstalce a pomohla jim svrhnout dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího.


Vojáci Libyjské národní armády bojují proti džihádistům neúnavně už 2 roky

Vůdce LNA Khalif Haftar popisuje sebe sama jako nynějšího zachránce Libye, on sám je však rovněž kontroverzní postavou. Panuje totiž podezření, že sám usiluje o získání moci v zemi. Vůdce je znám pro svou podporu východní vlády, která je v rozporu s vládou v Tripolisu podporovanou ze strany OSN.


Zraněný člen LNA opírající se o zeď zničenou od šrapnelů

Vůdce LNA navštívil ruskou letadlovou loď

Haftar se těší podpoře arabských států včetně Egypta, Spojených arabských emirátů a Jordánska. Západní mocnosti naopak směřují své naděje k vládě v Tripolisu, konkrétně k premiérovi Fayezovi al-Sarrajovi. Ten by měl v zemi obnovit pořádek, to se však doposud nepodařilo.


Vojsko LNA během boje proti džihádistům v Quanfudah

Vojka přísahající věrnost Sarrajově vládě operují především v západním městě Misrata, Podle LNA však tito vojáci podporují džihádisty. Vyslanec OSN Martin Kobler již vyjádřil znepokojení nad napětím mezi LNA a západními milicemi, které podporují vládu národní jednoty.


Boje v Benghází

Haftar navštívil minulou středu ruskou letadlovou loď kotvící ve Středozemním moři, což Kreml vnímá jako ukázku své podpory pro LNA. To naznačuje určité paralely se Sýrií, kde Rusko aktivně podporuje režim prezidenta Bašára al-Asada. 


Členové LNA vedené Khalifem Haftarem

Ten je naopak trnem v oku západním mocnostem, které si přejí jeho sesazení. Západní vlády nyní (stejně jako Asada v Sýrii) považují Haftara za překážku pro vytvoření politického konsenzu v Libyi a cestu k míru


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek