KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Francie chce poslat migranty do Británie kvůli hraniční dohodě, která díky Brexitu již neplatí

Celá řada obyvatel Velké Británie hodila ve čtvrtek do urny lístek hlasující pro vystoupení z Evropské unie kvůli obavám z uprchlické krize. Nyní se však zdá, že díky Brexitu bude pro ilegální imigranty mnohem snazší na britské ostrovy proniknout – Francie už totiž nemá žádný důvod jim v tom bránit.

...

Britové musí přijmout následky svého rozhodnutí

Starostka Calais Natacha Bouchartová volá po revizi mezinárodní hraniční dohody mezi Francií a Velkou Británií. Zároveň navrhuje, aby byly migrační tábory na francouzské straně kanálu La Manche přesunuty do Británie, která podle ní musí pocítit následky svého rozhodnutí opustit EU.

„Britové musí přijmout následky své volby,“ řekla Bouchartová v pátek médiím.

„Jsme v silné pozici vyvinout tlak a protlačit tuto žádost, chceme požádat o podporu i prezidenta. Jsme to my, kdo přijímá horkou bramboru,“ dodala pro francouzskou stanici BFM TV.

Bouchartová je přesvědčena, že rozhodnutí Británie opustit EU podkopává takzvanou „Touquetskou smlouvu“, která byla mezi oběma zeměmi podepsána v roce 2003. Tato dohoda definuje pravidla hraničních kontrol mezi Francií a Británií a Paříž se v jejím rámci zavázala, že bude v Calais provádět hraniční kontroly, aby tak zabránila ilegálním migrantům ve vstupu na Britské ostrovy.

Dle starostky je kvůli výsledkům čtvrtečního referenda nutné zahájit jednání o změně této dohody. Její zrušení by se přímo dotklo i největšího francouzského uprchlického tábora známého jako „Džungle“, který se nachází právě u Calais a je domovem pro 3500 lidí.


Foto: AFP

Francie polevením kontrol na hranicích hrozila již před referendem

Xavier Bertrand, prezident zdejšího regionu, zastává stejný postoj jako Bouchartová: „Angličané chtěli zpět svou svobodu, takže si musí vzít zpět i své hranice.“ Bertrand francouzským mediím rovněž sdělil, že považuje Touquetskou smlouvu za „zastaralou a zbytečnou“.

Francie hrozila otevřením severních hranic přes kanál imigrantům již před samotným referendem. Ministr financí Emmanuel Macron varoval již v únoru, že: „V den, kdy se náš vzájemný vztah rozpadne, mingranti již nadále nebudou zůstávat v Calais.“

Z Brexitu tak mají paradoxně nyní radost i žadatelé o azyl, kteří netrpělivě čekají v severní Francii. Jeden afghánský imigrant řekl před čtvrtečním hlasováním britskému listu Mirror: „Všechno je teď hodně těžké, nenechají nikoho projít do Británie. Ale pokud bude Británie venku z EU, Francie jí řekne 'pápá, jste venku, takže teď si vezměte své uprchlíky'.“


Autor: ToD

Zdroj: Daily Mail / Mirror

Foto: Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek