KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Francie žádá, aby byla angličtina vyškrtnuta z hlavních jazyků EU

Francie naznačila, že po Brexitu přišel čas na to ukončit dominanci angličtiny jakožto pracovního jazyka Evropské unie. Francouzští puristé nikdy angličtinu příliš neuznávali, Brexitu se proto chopili jako šance, jak tento jazyk zamést pod koberec. 

...

Angličtina je jedním ze tří hlavních pracovních jazyků EU

Šok z britského rozhodnutí je stále ještě čerstvý, ale Francie už stihla vydat připomínky k tomu, co všechno by společně s Brexitem mělo z EU odejít. Dva francouzští politici požadují, aby spolu s Británií zmizela i angličtina.

„Angličtina již nemá v Bruselu žádnou legitimitu,“ uvedl krajně pravicový starosta města Beziers Robert Menard. Pohrdání angličtinou vyjádřila i krajní levice: „Angličtina už nadále není pracovním jazykem Evropského parlamentu,“ napsal na svůj Twitter představitel levice Jean-Luc Mélenchon.

Ačkoliv v současnosti existuje celkem 24 úředních jazyků EU, blok používá především tři pracovní jazyky ke každodenním úkonům, a to angličtinu, francouzštinu a němčinu. Tento výběr je založen na skutečnosti, že se jedná o tři největší země v Evropské unii.

Převahu angličtiny nelze právně zpochybnit

Dave Keating, který provozuje blog Brussels2Berlin se již dříve zabýval tím, zda by Francie mohla angličtinu jakožto oficiální jazyk EU odstranit. V tom je však podle Keatinga jeden velký háček. 

„Pravidlo pouhých tří pracovních jazyků nebylo nikdy kodifikováno právně. Neexistuje tedy žádný právní základ, díky němuž by Francie mohla zpochybňovat převahu angličtiny, protože technicky vzato si je všech 24 jazyků rovno,“ uvedl Keating.

Keating také vypověděl, že by bylo velice obtížné angličtinu jako de facto hlavní pracovní jazyk EU odstranit. „Síly, které učinily anglický jazyk takto silným, jsou spíše silami kulturními nežli vládními,“ napsal autor na svém blogu. „Má to jen velmi málo co dočinění přímo s Velkou Británií, mladí úředníci z východní Evropy byli zvyklí sledovat americké filmy, angličtina je všude kolem,“ dodal Keating.

Francouzský požadavek byl již odmítnut německým eurokomisařem Güntherem Oettingerem, který uvedl, že angličtina je oficiálním jazykem také v Irsku a na Maltě. „Máme řadu členských států, které mluví anglicky, je to světový jazyk a tak bychom ho měli vnímat,“ řekl Oettinger.


Autor: ElS

Zdroj: The Local

Foto: Flickr

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek