KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Francie zvažuje snížení věkové hranice způsobilosti k pohlavnímu styku na 13 let

Francouzská vláda zvažuje stanovení minimálního věku ohledně způsobilosti k pohlavnímu styku na 13 let. Stalo se tak poté, co soud rozhodl ve prospěch obviněného muže v případě znásilnění 11leté dívky. Muž byl zproštěn všech obvinění, verdikt vyvolal veřejné pobouření i výzvu k revizi zákona. 

...

Sexuální styk s osobou mladší 15 let se ve Francii považuje za sexuální zneužití, nikoliv znásilnění

Pokud bude návrh zákona přijat, vůbec poprvé bude ve Francii stanovená věková hranice, pod níž bude sexuální styk s nezletilou osobou automaticky považován za znásilnění. „Otázka stanovení věku, kdy nebude záležet na souhlasu či nesouhlasu nezletilé osoby, je naprosto stěžejní, protože zjevně dochází k extrémním a naprosto nepřijatelným situacím,“ uvedla francouzská ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová.

Ministryně uvedla, že za zvážení stojí věková hranice 13 let, přičemž konečné rozhodnutí by mělo být na soudu. Marlene Schiappová, ministryně pro rovnost mužů a žen, tvrdí, že by se tato hranice měla nacházet někde mezi 13 a 15 lety.

„Pod určitou věkovou hranicí nemohou existovat debaty o tom, zda nezletilá osoba s pohlavním stykem souhlasila či nikoliv a automaticky by se v takovém případě mělo hovořit o znásilnění či sexuálním napadení,“ řekla Schiappová.

Potřeba novelizace zákona vyšla najevo poté, co soudní porota vydala kontroverzní verdikt v případě 30letého muže, který měl v roce 2009 sexuální vztah s teprve 11letou dívkou. Muž byl minulý týden zproštěn všech obvinění, protože prokurátoři nedokázali, že se jednalo o sex bez souhlasu nezletilé dívky. Obžalovaný se tak vyhnul až 8letému trestu odnětí svobody.

Rodina dívky předala případ k soudu až po letech

Podle současného francouzského práva neexistuje žádný věkový limit pro sexuální styk se souhlasem dané osoby, o trestný čin znásilnění se jedná pouze tehdy, byl-li pohlavní styk proveden za použití „nátlaku, násilí či vyhrožování.“ Dívka konžského původu, která měla v roce 2009 sexuální vztah s nyní již osvobozeným mužem, otěhotněla a porodila dítě. Její rodina se rozhodla tohoto potomka umístit do pěstounské péče ze strachu, že by ji její komunita odsoudila.

Rodina následně předala věc soudu, ale až o několik let později. Jedná se o druhý podobný případ za méně než dva měsíce, který si vysloužil mediální pozornost.

Koncem září 11letá dívka následovala 28letého muže do jeho bytu na severu Paříže, kde mělo dojít k opakovanému sexuálnímu aktu. Matka dívky později uvedla, že její dcera byla naprosto otřesena tím, co se stalo, ale kvůli strachu nebyla vůbec schopna klást muži jakýkoliv odpor.

Navzdory tvrzení matky, že se dívka nebyla schopna bránit, žalobce upustil od obvinění ze znásilnění a namísto toho byl muž obviněn pouze ze sexuálního zneužití osoby mladší 15 let. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek