KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Francouzská ekonomika je opět pátá největší na světě, kvůli brexitu předstihla Británii

Kurz britské libry od britského referenda o vystoupení z Evropské unie vůči euru i nadále klesá, a tak francouzská ekonomika po více než dvou letech opět předběhla Velkou Británii a dostala se mezi pět nejsilnějších ekonomik světa.

...

Británii postihl pád kurzu libry

Po oznámení výsledku hlasování o odchodu Velké Británie z EU libra klesla na své nejnižší hodnoty za posledních 30 let. Francie díky tomu hospodářsky předstihla Velkou Británii a dostala se na páté místo v žebříčku největších světových ekonomik.

Pokles kurzu libry vůči euru na nejnižší úroveň za poslední více než dva roky způsobil, že velikost francouzského hrubého domácího produktu za rok 2015 mírně překročila britské HDP.

Hrubý domácí produkt se zpravidla počítá za kalendářní rok a využívají se k tomu průměrné směnné kurzy daných měn za toto období. Tisková agentura Reuters nyní zjistila, že pokud by ale byly hrubé domácí produkty přepočítány podle aktuálních směnných kurzů ze včerejšího dne, tak francouzský oficiální HDP dosáhl 2,182 bilionů eur a britský „pouze“ 2,172 bilionů eur.

Velká Británie se dostala na páté místo mezi hospodářsky nejsilnějšími zeměmi světa naposledy v roce 2014. O toto místo se přitom s Francií v posledních letech přetahovala. Díky příznivému hospodářskému vývoji se na pátou příčku Británie poprvé dostala v roce 1997, ale vlivem světové hospodářské krize ji v roce 2008 opět ztratila.


Britská libra ve středu poklesla na nejnižší hodnotu za posledních 30 let; Foto: Bloomberg

Britské akcie i nadále klesají

Obavy z ekonomických důsledků hlasování o odchodu Británie z Evropské unie způsobily tuto středu rovněž další pád hodnoty akcií britských společností.

Akcie vlastníků supermarketů Tesco a Morrisons spadly o více než sedm procent. Klesají též hodnoty akcií realitních společností. Několik velkých firem zabývajících se obchodem s realitami dokonce kvůli nejistotě po hlasování o brexitu a obavám z pádu cen své akcie stáhly z obchodování na burze.


Autor: jil

Zdroj: Independent

Foto: Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek