KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Francouzská policie přiznává existenci no-go zón

Po násilném útoku, ke kterému došlo v sobotu na pařížském předměstí a kde byli zraněni čtyři policisté, přišel francouzský premiér s tvrzením, že v zemi nejsou žádné nebezpečné no-go zóny. Policejní odbory však na toto tvrzení zareagovaly prohlášením, že skutečnost je zcela odlišná.

...

Francouzský premiér problém bagatelizuje

Předseda vlády Manuel Valls navštívil nechvalně známé pařížské předměstí Le Grande Borne, kde byli policisté minulý týden vystaveni palbě Molotovových koktejlů. Jeden ze zraněných policistů zůstává dosud v kritickém stavu.

Policisté přitom pouze strážili bezpečnostní kamery, které byly na sídlišti instalovány kvůli značnému nárůstu přepadávání a okrádání zdejších motoristů.

Po incidentu se ozvali opoziční politici a obvinili vládu, že umožňuje rozšiřování oblastí, kde se nelze domáhat práva (tzv. "no-go zóny").

Premiér Valls však prohlásil: „Moc státu bude zaručena. Nemáme žádné no-go zóny.“ Předtím však uznal existenci „určitých problematických oblastí.“ Valls dále slíbil, že bude vyvinuto maximální úsilí k dopadení pachatelů útoku.

„Tito lidé budou vypátráni, postaveni před soud a přísně potrestáni, protože kdo útočí na policii, útočí na celou Francii,“ řekl premiér.


Francouzský premiér Valls při návštěvě pochybného předměstí Le Grande Borne.

Policie nemůže vymáhat dodržování zákonů, protože zde čelí útokům

Policejní odbory však s předsedou vlády nesouhlasí. „Samozřejmě že ve Francii existují no-go zóny, kde nemůže policie zasahovat a vůbec bezpečně dělat svou práci,“ řekl Denis Jacob z odborové policejní organizace CFDT. „Policie v těchto oblastech nemůže vymáhat dodržování zákonů, protože přitom čelí neustálým napadením. A stejně na tom jsou hasiči i další složky.“

Nemůže za to však jen současná vláda, ale všechny francouzské vlády za posledních 20 let. Existenci no-go zón nikdy nepřiznaly, protože by to byl důkaz selhání státu.“

V pondělí byly zveřejněny aktuální statistiky francouzské kriminální inspekce, ze kterých vyplývá, že v letech 2010 až 2015 se o 25 procent zvýšil počet policistů zraněných při výkonu své služby.

„Část populace nemá před policií a státem žádný respekt,“ řekl Jacob. V souvislosti se zmiňovaným útokem problematické předměstí Le Grande Borne obsadily desítky pořádkových jednotek. Tato demonstrace síly je ale podle Jacoba naprosto zbytečná. „Po zklidnění situace se pořádková policie stáhne a všechno se zase vrátí do starých kolejí.“


Autor: jil

Zdroj: The Local

Foto: AFP

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek