KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Francouzský jachtař vytvořil rekord v sólo plavbě kolem světa, původní rekord snížil o šest dnů

Obeplutí země je i v současnosti odvážný výkon ve více lidech, natož v jednom člověku. Čtyřiatřicetiletý François Gabart přesto znovu posunul hranice lidských možností, když sám celou zeměkouli zdolal za 42 dní. Překonal tak rekord svého krajana Thomase Coville, kterému to před rokem trvalo o šest dní déle.

...

Francouz Gabart se na své lodi sám plavil od 4. listopadu. Celou cestu vykonal bez přistání na pevnině. V neděli ráno, kdy jej v poslední fázi plavby do francouzského přístavu Brest doprovodila flotila místních lodí, byl na cestě přesně 42 dní, 16 hodin, 40 minut a 35 vteřin.

Gabartův rekord ještě čeká na ověření oficiálními orgány, které prozkoumají zejména lodní GPS data o dráze plavby svědčící o tom, jestli Francouz skutečně celou Zemi obeplul.


Gabart se raduje po konci plavby v přístavu Brest. Zdroj: AFP

Za Francouzův úspěch zčásti mohlo i neobvykle dobré počasí, které znatelně ovlivnilo rychlost plavby. Po skoro celou dobu mise byl Gabart v čilém kontaktu s fanoušky na sociálních sítích, na kterých sdílel např. sluneční západy či chytání ryb.

Gabart rekordní plavbu absolvoval na třicetimetrovém trimaranu MACIF (nejvyšší dosažená rychlost 65 km/h). Že je jeho výkon opravdu výjimečný, svědčí i přiblížení se k nejrychlejšímu času v podání posádky, kdy letos v lednu šestičlenný tým v čele s jiným Francouzem Francisem Joyonem Zemi objel za 40 dnů, 23 hodin, 30 minut a 30 sekund.


François Gabart strávil 42 dní sám na lodi. Zdroj: AFP

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek