Starosta popírá, že by byly jeho komentáře jakkoliv diskriminační

Robert Menard, který je spojencem francouzské proti-imigrační strany Národní fronta, čelí obvinění pařížského soudu za podněcování k nenávisti a diskriminaci. „Ve třídách v centru mého města je 91 % dětí muslimských. Je zřejmé, že se jedná o problém. Měly by existovat nějaké hranice toho, co je možné tolerovat,“ uvedl v září tohoto roku starosta jihofrancouzského města Beziers.

Po letních prázdninách v první den školy Menard na svém Twitteru uvedl, že je mu líto svědků „velké výměny,“ což je výraz používaný xenofobním spisovatelem Renaudem Camusem. Starosta tím myslel výměnu bílé křesťanské populace za muslimy narozené v cizích zemích.

Menard však popřel, že by byly jeho komentáře diskriminační. „Jen jsem popsal situaci v našem městě. Nejedná se o nějaký hodnotový soud, je to fakt. Takhle to vidím,“ uvedl starosta. Soudní líčení by mělo podle informací skupiny LICRA bojující proti rasismu proběhnout dne 8. března.

Starosta chtěl svolat referendum ohledně přijímání migrantů do svého města

Menard vyvolal v říjnu pobouření veřejnosti, když nechal vytvořit anti-migrační plakáty a vyzval k vytvoření referenda ohledně přijímání žadatelů o azyl do svého města. Pod titulkem „Je to tady, už přicházejí!“ se na plakátu nachází obraz davu migrantů (pouze mužů), kteří se shromažďují před katedrálou v Beziers.

Podobný kontroverzní plakát nechal vytvořit i Nigel Farage, bývalý předseda anti-imigrační Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Na jeho plakátu byla zobrazena fronta migrantů s titulkem „Bod zlomu“.


Autor: ElS

Zdroj: The Local

Foto: AFP