KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Francouzský starosta čelí pokutě poté, co označil muslimské školáky za „problém“

Krajně pravicový francouzský starosta z Béziers stanul u soudu kvůli obvinění z podněcování k nenávisti. Loni totiž uvedl, že je ve školách v jeho městě „příliš mnoho“ muslimských dětí a naznačil, že je francouzská etnická populace postupně „nahrazována“.

...

Starosta se odvolává na výroky spisovatele, který byl rovněž souzen za podněcování k nenávisti

Starosta Robert Menard, který je spojencem Marine Le Penové a její anti-imigrační a euroskeptické Národní fronty, ve středu stanul před trestním soudem v Paříži během zahájení procesu vztahujícímu se ke dvěma jeho tvrzením z roku 2016. „Ve třídě v centru mého města je 91 % dětí muslimské víry. Je zřejmé, že se jedná o problém,“ řekl starosta v září loňského roku v rozhovoru pro francouzský zpravodajský kanál LCI.

Během prvního dne školy v září roku 2016 Menard napsal další poznámku na svém Twitteru: „Tyto třídy představují nejvýznačnější důkaz o velké výměně (#GreatReplacement). Stačí se podívat na staré třídní fotografie.“

„Velká výměna“ (The Grate Replacement) je fráze francouzského spisovatele Renauda Camuse, který tak odkazuje na hypotetické nahrazení etnické francouzské populace přistěhovalci z bývalých kolonií. Camus byl za své výroky usvědčen a v roce 2014 rovněž pokutován za podněcování k nenávisti.

Menard nevyjádřil u soudu lítost, své výroky hájil

Pokud bude starosta Menard shledán vinným, bude čelit pokutě v hodnotě 1 800 eur (47 000 Kč), která bude splatná do 60 dnů. Pokud ji starosta odmítne zaplatit, bude čelit trestu odnětí svobody. Starosta u soudu neprojevil žádnou lítost s tím, že nechtěl svou kontroverzní rétorikou nikoho „stigmatizovat,“ ale že se jen snažil vykreslit reálný a nezkreslený obraz toho, co se nyní děje ve francouzských školách.

„Nemyslím si, že je pro děti a jejich matky žádoucí, aby navštěvovaly školy, z nichž se stalo ghetto. K tomu, abychom našli vhodné řešení, je třeba tuto situaci pojmenovat“ hájil své názory u soudu Menard. Starosta se snažil bránit i své poznámky odkazující ke Camusovi. Menard uvedl, že ačkoliv nepodporuje zálibu tohoto spisovatele v konspiračních teoriích, jeho názory považuje za „pragmatické“ a „výmluvné“.

„Pravdou je, že před 25 lety naše školy nenavštěvovaly stejné děti, jako dnes,“ uvedl obviněný starosta. Na dotaz soudu, proč si Menard vybral právě Camuse, aby napsal knihu o Béziers, Menard odpověděl, že to nemá nic společného s obviněním. „Camus rovněž píše turistické průvodce,“ uvedl Menard. Starostův právník soud vyzval, aby stáhl veškerá obvinění proti Menardovi, pokud nechce být znám pro vynesení „trestu smrti za svobodu myšlení“.


Autor: ElS

Zdroj: France 3

Foto: Shoebat

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek