KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

GLOSA: Zeman vyhrál první kolo prezidentských voleb, další voliče bude hledat těžko

Současný prezident České republiky Miloš Zeman vyhrál s 38,6 procenty první kolo prezidentských voleb. Druhý Jiří Drahoš na něj ztrácí 12 procent. Drahoš má však stejnou výhodu jako Zeman před pěti lety – má odkud brát další podporu.

...

Jedno je jisté, o osudu osazenstva Pražského hradu rozhodne až druhé kolo voleb 26. a 27. ledna. Do toho jako favorit vstoupí z první pozice obhájce postu Miloš Zeman, který stihl hned během první reakce jemně urazit svého soupeře Jiřího Drahoše, který se s úřadujícím prezidentem za dva týdny střetne tváří v tvář.

Praha a zahraničí vs. zbytek republiky

Zeman zvítězil téměř ve všech krajích, Drahoš kontroval jen v Praze a jejím okolí. Důležité však je, že Drahoš vždy v prohraných oblastech skončil na druhém místě, a to s nemalou podporou. Jasné vítězství si pak připsal v zahraničních hlasech, kde obdržel 45 procent hlasů a odsunul do pozadí Pavla Fischera a Marka Hilšera. Miloš Zeman v zahraničních hlasech padl až na páté místo.

Všichni relevantní kandidáti, kteří skončili mezi poraženými, již vyslovili podporu Jiřímu Drahošovi a právě zde pramení jistá nervozita, která byla patrna mimo jiné z prezidentova mluvčího Ovčáčka, jenž nepůsobil sebevědomě jako obvykle.

Zatímco před pěti lety Zeman zvítězil nad Karlem Schwarzenbergem ve druhém kole i díky hlasům Jan Fichera a Jiřího Dienstbiera, kteří stejně jako Zeman zaujali především levicově zaměřenou část obyvatelstva, v letošní volbě současný prezident nemá kde další hlasy lovit.

Silně protimigrační kandidáti totiž do jednoho propadli a za Drahošem se postavil šik kandidátů, kteří mají podobné smýšlení jako Zemanův vyzyvatel, a nyní navíc vlastní okolo 30 procent voličské základny.


Vzhledem k tomu, že Pavel Fischer, Michal Horáček, Marek Hilšer i Mirek Topolánek vyjádřili svou podporu Drahošovi, se zdá, že zatímco Zeman bude další hlasy horko těžko hledat a využije především svou stabilní voličskou základnu, Jiří Drahoš může do druhého kola výrazně posílit.

Zeman vs. silná pětka

Ostatně o nejistotě Zemanova opětovného zvolení vypovídá i zjevná nervozita premiéra Andreje Babiše, který na tiskové konferenci začal úřadujícímu prezidentovi v podstatě radit, aby lhal spoluobčanům o svém inklinování k východním mocnostem a veřejně deklaroval směřování na Západ, které Zeman za 5 let ničím nepodpořil.

Babišovy rady byly o to komičtější, že Zemanovi navrhl, aby se distancoval od svých spolupracovníků, mezi něž nepochybně řadí mluvčího Ovčáčka, na Rusko napojeného sponzora Nejedlého a stále bezprověrkového kancléře Mynáře.

Babiš jako by začal hrát na obě strany a začal si mediálně metat cestičku i k Jiřímu Drahošovi pro případ, že by jeho kůň Zeman do cílové rovinky přecejen dokulhal spíše jako druhý a musel Hrad a Lány přepustit novému majiteli.

O osudu prezidentské židle každopádně za dva týdny rozhodnou znovu voliči. Jak Zeman správně poznamenal, začíná se opět od nuly. Jenže opomněl, že na rozdíl od minulého volebního období má nyní proti sobě ne jednoho, ale rovnou pět oponentů. Což je počet, který by i na spolehlivou spršku bonmotů, urážek a podpásovek v budoucích dnech mohl stačit.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek