KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Hitlerův Mein Kampf se po roce od znovuuvedení do tisku stal v Německu bestsellerem

Je tomu rok, co kniha Adolfa Hitlera může být v Německu po 70 letech opět tisknuta. Během tohoto roku se Mein Kampf v zemi rychle stal bestsellerem.

...

Po dobu 70 let od konce 2. světové války nebyl manifest brutálního diktátora v Německu publikován. Autorské právo vlastnil stát Bavorsko, který bránil tisku nových edic kvůli obavám, že by kniha oživila nacistické smýšlení.

Ale po 70 letech od smrti autora platnost autorského práva vypršela, jak tomu standardně je, a vznikla komentovaná verze, kterou minulý rok vydal Ústav pro soudobé dějiny (IfZ) sídlící v Mnichově. A kniha se velmi rychle začala vyprodávat, což nutilo vydavatele k čím dál většímu dotisku.

Za minulý rok se k velkému překvapení Ústavu prodalo zhruba 85 000 knih, při čemž IfZ jich nechal prvně vytisknout pouhé 4 000. Nyní se blíží již k 6. nákladu. V dubnu se kniha dostala na první příčku seznamu bestsellerů týdeníku Spiegel.

„Prodejní čísla jsou pro nás ohromující. Nikdo to opravdu nemohl předvídat,“ řekl v úterý tiskové agentuře DPA ředitel ústavu IfZ Andreas Wirsching.

Kniha Mein Kampf, která je zčásti autobiografická, představuje Hitlerovu ideologii, která byla základem nacizmu. Napsal ji v roce 1924 během svého uvěznění v Bavorsku za vlastizradu po neúspěšném tzv. pivním puči.

Kniha popisovala dvě myšlenky, které Hitler jako vůdce Německa ke 2. světové válce uvedl do praxe: anexe sousedních zemí za účelem získání „Lebensraumu“, tedy životního prostoru pro Němce a nenávist vůči Židům, která přerostla v holokaust.

Ve vrcholném období bylo v Německu publikováno 12,4 milionu kopií a od roku 1936 dával nacistický stát tuto knihu všem novomanželům jako svatební dar.

Myšlenka na zveřejnění nekomentované verze vyvolávala obavy, že by zanechala Hitlerova tvrzení nezpochybněná. Židovské skupiny měly námitky a ptaly se, proč by tento antisemitský text, který byl akademikům již dostupný, měl být znovu široce distribuován.

Wirsching s k těmto obavám vyjádřil následovně: „Ukázalo se, že strach, že by publikování podpořilo Hitlerovu ideologii či ji dokonce učinilo společensky přijatelnou a poskytlo neonacistům novou propagandistickou platformu, byl naprosto nepodložený.“

„Právě naopak, debata o Hitlerově pohledu na svět a jeho přístup k propagandě nabízí možnost podívat se na příčiny a následky totalitních ideologií v čase, kdy autoritářské politické postoje a pravicové slogany získávají podporu.“

Edice publikovaná ústavem IfZ má být kritický pohled na toto dílo, včetně analýzy a komentáře expertů. „Bylo by nezodpovědné dovolit, aby tento text byl volně vydáván,“ řekl Wirsching.

Koncem roku Wirsching také dodal, že, jak se ukázalo, lidé, kteří si knihu kupovali, byli hlavně čtenáři, kteří se zajímají o politiku a historii včetně mnoha učitelů, a ne „staří reakcionáři a pravicoví radikálové“.

Projekt nedávno dokonce vyhrál cenu „Společnost potřebuje vědu“, která zahrnuje odměnu 50 000 eur, za to, jak „odhaluje Hitlerova nepravdivá prohlášení a překrucování informací, opravuje faktické chyby a vysvětluje dobový kontext“.


Autor: VoZ

Zdroj: TheLocal.de

Foto: DPA

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek