KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Homeopatika musí být podle americké vlády označena štítkem o „neprokázané funkčnosti"

Homeopatická léčiva jsou ve Spojených státech velice oblíbená, jen v roce 2007 za ně Američané utratili více než 3 miliardy dolarů (75 miliard Kč). Kontroverzní systém alternativní přírodní medicíny byl založen už v roce 1796 a potýkal se s obdobími obliby i zatracení. Americká vláda chce nyní jasné důkazy o tom, že homeopatika mohou opravdu léčit. V opačném případě budou muset být označena štítkem o „neprokázané funkčnosti“.

...

Moderní odborníci homeopatika vůbec neakceptují, běžní lidé však ano

Americká vláda požaduje, aby výrobci homeopatických léků tyto léky v případě neprokázání jejich účinku označili za „neúčinné“. „Homeopatie, která sahá až do pozdního 18. století, je založena na názoru, že příznaky nemoci mohou být léčeny látkami, které ve větších dávkách vyvolávají podobné příznaky u zdravých lidí,“ uvedla začátkem tohoto měsíce americká Federální obchodní komise (FTC).

„Mnoho homeopatických přípravků je zředěno do té míry, že už neobsahuje detekovatelnou hladinu výchozí látky. Obecně platí, že homeopatické přípravky nejsou založeny na moderních vědeckých metodách a rovněž nejsou akceptovány moderními lékařskými odborníky. I přesto má homeopatie mnoho příznivců,“ stálo v prohlášení FTC.

Inzerovaná funkčnost homeopatik nesmí být klamavá

Podle komise existuje jednomyslný vědecký konsenzus, že domnělý mechanismus účinku homeopatik je v rozporu se základními principy chemie, biologie a fyziky. Expert na zdravotní politiku Timothy Caulfield nedávno uvedl, že „věřit ve funkčnost homeopatiky je jako věřit v magii“. I přesto je nepravděpodobné, že by tato léčiva z lékáren zmizela.

FTC tvrdí, že „funkčnost homeopatik není podložena kompetentními a spolehlivými vědeckými poznatky,“ a že nebude klamavá, pokud bude na štítcích uvedeno následující:

1) Neexistuje žádný vědecký důkaz o funkčnosti produktu.

2) Funkčnost produktu je založena pouze na teoriích homeopatie z 18. století, které nebyly přijaty nejmodernějšími lékařskými experty.


Autor: ElS

Zdroj: The Independent

Foto: The Independent

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek