
111 pro vydání
Ve sněmovně se dnes opakovaly
události z loňského září, kdy byli oba muži rovněž zbaveni
imunity a vydáni k trestnímu stíhání. Stejně jako tehdy, i dnes
Babiš s Faltýnkem hlasovali pro své vydání, zatímco pro
nevydání hlasovali všichni ostatní z Hnutí Ano. Sněmovna
nakonec vydání odhlasovala počtem 111 poslanců ze 80 přítomných.
Hlasování předcházela téměř pětihodinová debata, ve které se Hnutí Ano a především oba obvinění z podvodu a poškození zájmů Evropské Unie v kauze Čapí hnízdo pokoušeli diskreditovat policejní vyšetřovatele, Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) a dokonce i státní zástupce.
Proti podobnému osočování silně vystupovala především opozice, která opakovaně vyzvala ministra vnitra Pelikána k vyjádření, zda je v pořádku, že jeho šéf tvrdí, že je možné si v České republice objednat trestní stíhání na zakázku. Pelikán se však nakonec nevyjádřil.
Sračka a prasárna
Babiš s Faltýnkem víceméně opakovali to, co v předešlých mediálních vystoupeních. Babiš celou kauzu označil za „prasárnu“, která se dotýká nejen jeho, ale i jeho rodiny a manželky. Faltýnek ve své více než půlhodinové řeči několikrát označil celou kauzu dokonce za sračku.
Faltýnek se rovněž snažil svůj případ připodobnit k vydávání Vlasty Parkanové či Bohuslava Svobody. Několik poslanců mu však připomnělo, že jeho kauza není v jejich očí politicky motivovaná a tudíž nenese stejné rysy jako v případě některých jeho předchůdců.
Kauza Čapí hnízdo totiž sahá kvůli podání dotace před angažmá obou pánů v české politice. Policie kromě obou poslanců stíhá také Babišovu manželku Moniku, jejího bratra a Babišovy dospělé děti. Manželka a děti však tento týden uvedly, že jsou závažně nemocní, pravděpodobně aby se vyhnuli trestnímu stíhání.
Komentáře (1)