KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Hrdinský“ farmář z Francie čelí vězení za pomoc migrantům při vstupu do země

Francouzský zemědělec, který se stal lidovým hrdinou za pomoc africkým migrantům, nyní čelí možnému odnětí svobody. Cedric Herrou (37) totiž pomohl několika africkým uprchlíkům přejít ilegálně hranice z Itálie do Francie a dokonce jim poskytl i přístřeší.

...

Farmář má mnoho příznivců

Herrou je jedním ze tří lidí, kteří museli předstoupit před soud v jižní Francii kvůli nezákonnému napomáhání migrantům prchajícím před válkou, chudobou a pronásledováním. Farmář byl obviněn z „napomáhání při vstupu do země, pohybu a pobytu nehlášeným cizincům,“ za což ho může čekat až 5 let ve vězení a pokuta v hodnotě 30 000 euro (790 000 Kč).

Zemědělec vlastní olivovou farmu ležící v údolí na pomezí Francie a Itálie v blízkosti oblíbené migrační trasy. Pomoc migrantům, kteří cestují na vratkých lodích přes Středozemní moře, aby se dostali do Evropy, pro něj dle jeho slov byla samozřejmostí.

„Máme-li porušit zákon, abychom tak pomohli lidem, pak to udělejme!“ řekl farmář svým zhruba 300 příznivcům shromážděným před soudem v Nice. „Naším úkolem je pomoci lidem překonávat nebezpečí a nebezpečím je tato hranice,“ dodal.


Herrou před soudem. Foto: The Local

Soudu už došla s aktivistou trpělivost

V říjnu loňského roku vedl Herrou skupinu aktivistů, kteří zabrali nepoužívanou rekreační osadu patřící státní železniční společnosti SNFC a otevřeli ji skupině migrantů. Policie po třech dnech, kdy zde fungoval provizorní tábor, jeho obyvatele vyhnala.

O dva měsíce dříve byl lidumilný farmář zatčen poté, co se pokusil propašovat osm Eritrejců autem z Itálie do Francie. Prokurátoři však tehdy případ nechali být s tím, že Herrou jednal z humanitárních důvodů.

Jenže situace se opakovala a soudy svůj shovívavý pohled vůči farmáři přehodnotily. Herrou se stal součástí sítě občanů a aktivistů, kteří se uchýlili k taktice poskytovat migrantům ilegální pomoc. Pro některé občany jsou tito samaritáni podobni těm Francouzům, kteří za druhé světové války ukrývali Židy. Pro jiné pašují do země další potenciální teroristy. O jeho vině či nevině tak nyní rozhodne soud.


Autor: ElS

Zdroj: The Local

Foto: AFP

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek