Farmář má mnoho příznivců

Herrou je jedním ze tří lidí, kteří museli předstoupit před soud v jižní Francii kvůli nezákonnému napomáhání migrantům prchajícím před válkou, chudobou a pronásledováním. Farmář byl obviněn z „napomáhání při vstupu do země, pohybu a pobytu nehlášeným cizincům,“ za což ho může čekat až 5 let ve vězení a pokuta v hodnotě 30 000 euro (790 000 Kč).

Zemědělec vlastní olivovou farmu ležící v údolí na pomezí Francie a Itálie v blízkosti oblíbené migrační trasy. Pomoc migrantům, kteří cestují na vratkých lodích přes Středozemní moře, aby se dostali do Evropy, pro něj dle jeho slov byla samozřejmostí.

„Máme-li porušit zákon, abychom tak pomohli lidem, pak to udělejme!“ řekl farmář svým zhruba 300 příznivcům shromážděným před soudem v Nice. „Naším úkolem je pomoci lidem překonávat nebezpečí a nebezpečím je tato hranice,“ dodal.


Herrou před soudem. Foto: The Local

Soudu už došla s aktivistou trpělivost

V říjnu loňského roku vedl Herrou skupinu aktivistů, kteří zabrali nepoužívanou rekreační osadu patřící státní železniční společnosti SNFC a otevřeli ji skupině migrantů. Policie po třech dnech, kdy zde fungoval provizorní tábor, jeho obyvatele vyhnala.

O dva měsíce dříve byl lidumilný farmář zatčen poté, co se pokusil propašovat osm Eritrejců autem z Itálie do Francie. Prokurátoři však tehdy případ nechali být s tím, že Herrou jednal z humanitárních důvodů.

Jenže situace se opakovala a soudy svůj shovívavý pohled vůči farmáři přehodnotily. Herrou se stal součástí sítě občanů a aktivistů, kteří se uchýlili k taktice poskytovat migrantům ilegální pomoc. Pro některé občany jsou tito samaritáni podobni těm Francouzům, kteří za druhé světové války ukrývali Židy. Pro jiné pašují do země další potenciální teroristy. O jeho vině či nevině tak nyní rozhodne soud.


Autor: ElS

Zdroj: The Local

Foto: AFP