KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Hrozba Severní Koreje vyhnala v Japonsku zájem o protiatomové kryty na historické maximum

Japonská poptávka po soukromých protiatomových krytech stoupla do astronomických výšin poté, co Severní Korea začala v poslední době ve velkém testovat své balistické střely. Nejen japonská vláda, ale i veřejnost začala hrozbu jaderného útoku ze strany KLDR brát vážně a mnohem pečlivěji uvažovat o civilní a osobní obraně.

...

Tokijské metro kritizováno za zastavení dopravy v době testu jedné ze severokorejských raket

Průzkum veřejného mínění publikovaný japonskou televizní sítí JNN začátkem května zjistil, že až 90 % japonské veřejnosti uvedlo, že se obává Severní Koreje a 54 % dotazovaných uvedlo, že se obává „velmi“.

Konzervativní vláda premiéra Šinza Abeho se snažila na tyto obavy částečně reagovat tím, že své obyvatelstvo ujistila o své tvrdé práci v otázce obrany národa. Existují však také názory, že se vláda pouze snaží zbavit pozůstatků poválečného pacifismu a směřovat k ústavní revizi.

Když Tokijské metro uzavřelo dne 29. dubna ráno na 10 minut všechny své linky v reakci na zprávy, že Severní Korea vypálila další ze svých raket, setkalo se to se smíšenými reakcemi. Zatímco někteří komentátoři ocenili tuto obezřetnost, kterou dopravní podnik prokázal, jiní poukázali na to, že ani v jihokorejském hlavním městě Soulu, které je KLDR ještě blíž, nebyla žádná taková opatření nikdy přijata.

Tato kritika dovedla Tokijské metro k tomu, aby změnilo svou firemní politiku. V budoucnu tak budou vlaky metra zastaveny pouze v případě, bude-li vydáno oficiální varování ze strany Agentury pro řízení požárů a katastrof (FDMA), nikoliv pouze z médií.

Japonci nevěří, že bude vláda schopna vytvořit dostatečná bezpečnostní opatření

Některé místní vlády dokonce zorganizovaly veřejné cvičení pro případ jaderné katastrofy. Jedno takové cvičení se například konalo dne 11. června ve Fukuyamě, pro cvičence byla k dispozici tělocvična v jedné z místních škol jakožto cvičná evakuační místnost.

Mezitím vládnoucí strana politika Ryota Takeda sestavila výzkumný tým, který má za úkol zmapovat případná útočiště pro obyvatelstvo. Očekává se, že tým tento týden navrhne, které z budov a podzemních ploch by se mohly stát kryty v případě bombového útoku nebo podobné pohromy. Zároveň by měly být vybudovány i nové speciální podzemní přístřešky.

Někteří členové veřejnosti však neočekávají, že vláda bude v tomto ohledu doopravdy jednat, a zejména ti majetnější se tak na případnou jadernou katastrofu připravují sami. Manažer společnosti Shikuzoka vyrábějící protiatomové kryty Akira Shiga uvedl, že každý rok společnost obdrží maximálně jednu až dvě zakázky ze strany soukromých osob, ale letos jich již obdržela celou řadu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek