V Maďarsku vstoupila v platnost nová pohraniční pravidla

Zpráva, která byla zveřejněna ve středu organizací bojující za lidská práva se sídlem v USA, byla maďarskou vládou ihned zamítnuta. Uprchlíci a migranti, kteří byli od 5. července zadrženi na maďarské hranici se Srbskem, jsou neprodleně vraceni na srbskou stranu hranic za ostnatý drát.

Plot byl v Maďarsku postaven už v září roku 2015 s cílem zastavit příliv uprchlíků, kteří touto zemí procházeli dále do Evropy. Policie uvedla, že zpět do Srbska bylo posláno 621 lidí, protože vstoupila v platnost nová pravidla týkající se hraničních kontrol v Maďarsku.

Ve zprávě se uvádí, že skupina 30 až 40 uprchlíků, mezi nimiž byly i ženy a děti, byla po dobu dvou hodin bita maďarskými vojáky poté, co je zadrželi na maďarském území. Zpráva cituje neznámého svědka, který řekl: „Takový výprask jsem neviděl ani ve filmu“.Foto: Reuters

„Pět nebo šest vojáků útočilo na jednoho po druhém, aby nás porazilo. Svázali nám ruce plastovými pouty a dali je za záda, abychom se nemohli bránit. Bili nás vším – pěstmi, obušky, také do nás kopali. Záměrně nám chtěli ublížit,“ uvedl svědek z řad napadených uprchlíků.

Ostatní dotazovaní popsali totéž a uvedli, že byli donuceni k návratu zpět do Srbska přes malé otvory v ostnatých drátech. Podobné zkušenosti s maďarskou policií popsal i další z uprchlíků. „Zkoušel jsem se do Maďarska dostat třikrát. Bylo to ale velmi obtížné, několikrát mě zbili,“uvedl Wahed Khan (24) z Afghánistánu. „Maďarská policie mlátí lidi, používají také slzný plyn, který mnoho lidí zranil,“ dodal.


Foto: AP

Maďarsko uznává jen minimum žádostí o azyl

Zpráva Human Rights Watch byla založena na rozhovorech s 41 uprchlíky a migranty a také s úředníky ze širokého spektra institucí včetně agentury OSN pro uprchlíky, maďarské policie a imigračního úřadu.

Zpráva uvádí, že Maďarsko nedodržuje mezinárodní normy a jeho postupy, co se týče žádostí o azyl, vůbec neodpovídají předepsaným postupům. Místní úřady přijímají pouze 15 pohledávek denně, žádosti o azyl ze strany svobodných mužů automaticky odmítají ihned. Stovky uprchlíků tak zůstávají na hranicích v nejistých podmínkách.

Regionální výzkumnice HRW Lydia Gallová uvedla, že „zneužívání žadatelů o azyl je v rozporu se závazky Maďarska vyplývajícími z práv Evropské unie, uprchlických práv a z oblasti lidských práv“. Od ledna do května letošního roku Maďarsko vyhovělo pouhým 76 žádostem o azyl z celkem 18 tisíc, které byly podány.


Autor: ElS

Zdroj: Al-Džazíra

Foto: EPA