KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

HRW: Maďarské bezpečnostní složky před deportací surově zbily skupinu uprchlíků

Nová zpráva organizace Human Rights Watch uvádí, že maďarská policie použila nepřiměřené agrese vůči uprchlíkům, které odeslala zpět přes hranici do Srbska. Podle zprávy maďarská policie údajně některé z uprchlíků surově zbila před tím, než je odeslala pryč ze země. 

...

V Maďarsku vstoupila v platnost nová pohraniční pravidla

Zpráva, která byla zveřejněna ve středu organizací bojující za lidská práva se sídlem v USA, byla maďarskou vládou ihned zamítnuta. Uprchlíci a migranti, kteří byli od 5. července zadrženi na maďarské hranici se Srbskem, jsou neprodleně vraceni na srbskou stranu hranic za ostnatý drát.

Plot byl v Maďarsku postaven už v září roku 2015 s cílem zastavit příliv uprchlíků, kteří touto zemí procházeli dále do Evropy. Policie uvedla, že zpět do Srbska bylo posláno 621 lidí, protože vstoupila v platnost nová pravidla týkající se hraničních kontrol v Maďarsku.

Ve zprávě se uvádí, že skupina 30 až 40 uprchlíků, mezi nimiž byly i ženy a děti, byla po dobu dvou hodin bita maďarskými vojáky poté, co je zadrželi na maďarském území. Zpráva cituje neznámého svědka, který řekl: „Takový výprask jsem neviděl ani ve filmu“.


Foto: Reuters

„Pět nebo šest vojáků útočilo na jednoho po druhém, aby nás porazilo. Svázali nám ruce plastovými pouty a dali je za záda, abychom se nemohli bránit. Bili nás vším – pěstmi, obušky, také do nás kopali. Záměrně nám chtěli ublížit,“ uvedl svědek z řad napadených uprchlíků.

Ostatní dotazovaní popsali totéž a uvedli, že byli donuceni k návratu zpět do Srbska přes malé otvory v ostnatých drátech. Podobné zkušenosti s maďarskou policií popsal i další z uprchlíků. „Zkoušel jsem se do Maďarska dostat třikrát. Bylo to ale velmi obtížné, několikrát mě zbili,“uvedl Wahed Khan (24) z Afghánistánu. „Maďarská policie mlátí lidi, používají také slzný plyn, který mnoho lidí zranil,“ dodal.


Foto: AP

Maďarsko uznává jen minimum žádostí o azyl

Zpráva Human Rights Watch byla založena na rozhovorech s 41 uprchlíky a migranty a také s úředníky ze širokého spektra institucí včetně agentury OSN pro uprchlíky, maďarské policie a imigračního úřadu.

Zpráva uvádí, že Maďarsko nedodržuje mezinárodní normy a jeho postupy, co se týče žádostí o azyl, vůbec neodpovídají předepsaným postupům. Místní úřady přijímají pouze 15 pohledávek denně, žádosti o azyl ze strany svobodných mužů automaticky odmítají ihned. Stovky uprchlíků tak zůstávají na hranicích v nejistých podmínkách.

Regionální výzkumnice HRW Lydia Gallová uvedla, že „zneužívání žadatelů o azyl je v rozporu se závazky Maďarska vyplývajícími z práv Evropské unie, uprchlických práv a z oblasti lidských práv“. Od ledna do května letošního roku Maďarsko vyhovělo pouhým 76 žádostem o azyl z celkem 18 tisíc, které byly podány.


Autor: ElS

Zdroj: Al-Džazíra

Foto: EPA

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (3 příspěvků)

Komentáře (3)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
A prečo zase ilustračné foto: ženy-deti, keď 99,99 % to boli muslimskí bojovníci?
Madari tim brani sebe, svou rodinu, svou spolecnost. Strilet agresory na hranici bytu i zeme je normalni. Zde slo jen o humanni ponauceni. - Jsou pricinou destabilizace Evropy, terorismu a vrazd. Maji sve misto na svete a moznost i povinnost si je k zivotu uzpusobit a ne roznaset nasili po svete jako infekci.
Samí neznámi svedkovia. :-) A prečo neznámy svedok neopísal čo tomu predchádzalo. Určite išli pekne poslušne a určite neboli agresívny. Ako vždy.