KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Humanitární organizace operující ve Středozemí po policejním zásahu přerušila činnost

Mezinárodní humanitární organizace Save the Children toto pondělí oznámila, že přerušuje svoje akce k záchraně migrantů ve Středozemním moři. Oficiálně to zdůvodnila snížením proudu migrantů z Libye a zhoršujícími se bezpečnostními podmínkami.

...

Policie prošetřuje aktivity nevládních organizací přepravujících migranty

Organizace Save the Children od září loňského roku brázdí se svojí lodí Vos Hestia Středozemním mořem a z vratkých a přeplněných pašeráckých člunů zachránila více než 10 000 migrantů.

„Dlouhou dobu jsme suplovali nefunkční a nedostatečnou evropskou snahu při pátrání a záchraně migrantů,“ oznámil generální ředitel Save the Children Valerio Neri.

Během tohoto pondělí loď Vos Hestia prohledala italská policie. Tato akce je součástí širšího policejního vyšetřování aktivit nevládních organizací při sbírání migrantů na libyjském pobřeží a jejich převážení do Itálie. Organizace Save the Children nicméně prohlásila, že o přerušení svých záchranářských aktivit rozhodla ještě před zmíněným policejním zásahem.

Na začátku letošního roku vyzvala italská vláda humanitární organizace k podpisu tzv. „kodexu chování“. Vládu k tomuto kroku vedlo podezření, že záchranáři vybízejí pašeráky, aby se s migranty vydávali na moře.

V srpnu policie zadržela záchranářskou loď provozovanou německou humanitární organizací Jugend Rettet. Šéf vyšetřovatelů v sicilském městě Trapani oznámil, že mají důkazy o schůzkách členů posádky s pašeráky. Společnost Jugend Rettet veškerá obvinění odmítá.

Přísnější přístup libyjské pobřežní stráže

Organizace Save the Children vydala prohlášení, ve kterém tvrdí, že není předmětem žádného vyšetřování a s úřady spolupracuje. Dokumenty, které policie v pondělí zabavila, se podle jejího vyjádření týkaly „údajného nelegálního jednání třetích osob“.

Ještě před několika měsíci se u severoafrických břehů pohybovalo asi 10 záchranných lodí, které vyzvedávaly migranty, kteří se dostali do mezinárodních vod, a převážely je do Itálie.

Nyní zde funguje pouze jedna velká loď a několik menších člunů, a většina organizací včetně Lékařů bez hranic se z různých důvodů z oblasti stáhla.

Jednou z hlavních příčin úbytku těchto lodí je v Itálii vycvičená libyjská pobřežní stráž, která vůči nim zaujala nepřátelský postoj. Například v srpnu Libyjci zadrželi záchranářskou loď a pod výhrůžkami jejího zničení ji donutili odplout do Tripolisu.

Plavby migrantů z Libye od letošního července prudce klesají. Například za říjen do Itálie připlulo oproti stejnému období loňského roku o více než 75 procent méně uprchlíků.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek