KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Hurikán Irma se stal jedním z nejsilnějších kdy zaznamenaných, jeho řádění rozhýbalo i seismografy

Seismolog Národního oceánografického centra v Southhamptonu Stephen Hicks uvedl, že seismografický záznam z Guadeloupe v Karibském moři zaznamenal bouři Irma kategorie 5, která se blíží k Malým Antilám. Hicks vysvětlil, že hluk, který vytváří vítr lámáním stromů a vytvářením vln způsobil, že Irmu zachytily i seismografy určené pouze k měření zemětřesení. 

...

Irma dosahuje rychlosti až 296 kilometrů v hodině

Hurikán Irma, který se v současnosti stal nejsilnějším zaznamenaným hurikánem historie v oblasti Karibiku a Mexického zálivu a rozrostl se do velikosti Francie, přes víkend pravděpodobně zasáhne Floridu. Florida, Portoriko a Americké Panenské ostrovy mezitím vyhlásily výjimečný stav a zahájily hromadné evakuace.


Přesná trasa hurikánu zatím není jasná, podle meteorologů by se mohla stočit třemi různými směry. Vzhledem k velikosti bouře by však v případě, že by se dostala na pevninu, mohlo jednat o velice nebezpečnou přírodní katastrofu, která by s sebou mohla přinést značné srážky a na jihovýchodě USA způsobit záplavy i sesuvy půdy.


Zatímco se Florida a okolní oblasti připravují na možnou přírodní katastrofu, Texas se vzpamatovává z následků hurikánu Harvey, který se nad oblastí minulý týden přehnal. Guvernér Texasu Greg Abbott uvedl, že by náklady na odstranění následků hurikánu mohly činit až 180 miliard dolarů.

Poté, co hurikán dorazil do oblasti Karibiku s rychlostí větru přibližně kolem 296 kilometrů v hodině, započaly hromadné evakuace. Zdá se, že je bouře kategorie 5 na cestě ke Spojeným státům, což způsobilo paniku mezi tisíci lidmi, kteří začali ve velkém nakupovat zásoby a připravovat se na evakuaci.

Červený kříž už se připravuje na následky hurikánu

Dnes ráno se oko hurikánu, jehož velikost je srovnatelná s velikostí Francie, přehnalo kolem ostrova Barbuda. Silné deště a větry sužují i sousední Antiguu, lidé se před bouří schovávají ve svých domech a úkrytech. Kromě Irmy se nad Atlantikem objevila také tropická bouře Jose, která je již 10. tropickou bouří sezóny.

Obyvatelé Karibiku se připravují na řádění hurikánu Irma:V pohotovosti jsou také humanitární organizace. Červený kříž uvedl, že se připravuje na „velkou humanitární odpověď“ na řádění Irmy „Prognóza je v současné době velice znepokojující,“ uvedl Walter Cotte, regionální ředitel americké pobočky.


„Předvídáme velké dopady na mnoho ostrovů a připravujeme se na situaci, která by mohla nastat. Obáváme se, že by Irma mohla postihnout oblasti, které v posledních měsících už tak trpěly silnými dešťovými srážkami,“ dodal Cotte. Jednou z hlavních výzev bude dle humanitárních organizací především otázka logistiky vzhledem k izolaci některých ostrovů. 

Letoun amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) prolétává hurikánem Irma:

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek