KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Hurikán Irma srovnal se zemí dva karibské ostrovy, na Barbudě a Svatém Martinu nejméně 8 mrtvých

Hurikán Irma, který se ke karibským ostrovům přiřítil rychlostí téměř 300 kilometrů v hodině, zničil až 95 % ostrova Barbuda a podobně zdevastoval také ostrov Svatý Martin, při čemž si již vyžádal nejméně 8 lidských životů. „Je to obrovská katastrofa. 95 % ostrova je zničeno. Jsem v šoku,“ uvedl místopředseda vlády na Svatém Martinu, který je znám svým bohatým nočním životem. 

...

V cestě hurikánu je až 49 milionů lidí

Ostrov Svatý Martin, který si nárokuje Nizozemsko a Francie, zůstal bez pitné vody i elektřiny a očekává se, že počet obětí hurikánu ještě poroste. Ostrov Barbuda, který je součástí státu Barbuda a Antigua, rovněž utrpěl „absolutní devastaci“ a nyní je „stěží obyvatelný.“ Více než 90 % zdejších obydlí bylo zničeno, při bouři zahynulo jedno dítě. Ostrov je domovem 1 800 lidí, některé domy přišly o střechy, jiné byly zcela srovnány se zemí.


Ostrov Barbuda byl zcela zdevastován. Foto: Twitter

„Je to úplná devastace. Ostrov Barbuda je doslova plný sutin,“ řekl předseda vlády Aniguy a Barbudy Gaston Browne. „Odhadujeme, že obnova ostrova nebude stát méně než 150 milionů dolarů. Mluvíme zde o přestavbě absolutně celého ostrova -  domů, institucí, infrastruktury, telekomunikací…Dokonce i hotely jsou zde zcela zbořené,“ dodal předseda.

OSN dnes ráno uvedla, že v cestě hurikánu je nyní zhruba 49 milionů dalších lidí. Humanitární agentury už se připravují na „velkou humanitární reakci“ v souvislosti s tím, jak bude Irma nadále postupovat. Hurikán se přehnal i kolem Portorika, na rozdíl od karibských ostrovů jej však zdejší škody nejsou tak vážné.

„Takový vítr, jaký se sem přihnal, jsme nikdy před tím nezažili,“ uvedl guvernér Portorika Ricardo Rosello. „Očekáváme hodně škod, ale zřejmě ne takové, jaké byly v Barbudě,“ dodal.

Svědectví z ostrova Barbuda o hrůzách silné bouře:

Irma je podle odborníků „stále silnější“

Více než polovina třímilionové portorické populace se ocitla bez proudu a nejméně 50 000 lidí je bez vody. Guvernér Rossello nechal pro lidi postižené bouří zřídit náhradní ubytování, která dokážou pojmout až 62 000 lidí. Proud mezitím vypadl i v celkem 14 nemocnicích, ty se proto musely spolehnout na své nouzové generátory.


Škody na Svatém Martinu

Oko hurikánu následuje jednu z předpovídaných tras, jež povede přes severní hranici Dominikánské republiky a Haiti. Dnes v noci se nejspíš vydá směrem k Floridě. Richard Henning z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) ve středu v noci uvedl, že je hurikán Irma „stále silnější.“ „Tuhle bouři nic nepřekoná, nikdy dříve jsme nic takového neviděli,“ řekl Henning.


Hurikán odfoukl na Svatém Martinu z domů celé střechy.

Hurikán podle všeho zasáhl i domov britského miliardáře Richarda Bransona na jeho soukromém Necker Islandu, který je jedním z Britských Panenských ostrovů. Miliardář se spolu s dalším osazenstvem svého domova musel přesunout do podzemního vinného sklepa, jelikož se jeho ostrov nějakou dobu nacházel přímo uprostřed oka hurikánu. Bouře pak sužovala oblast ještě několik hodin. Bransonův syn Sam Branson později na sociální síti uvedl, že jeho otec i jeho personál je v bezpečí.


PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek