KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Hurikán Irma zeslábl do kategorie 1, nadále však hrozí povodněmi

Poté, co se Irma přehnala přes pobřeží Floridy, kde způsobila značné škody a záplavy, zeslábla do aktuální kategorie 1 s rychlostí větru necelých 140 kilometrů za hodinu. Hurikán za sebou zanechal téměř 4 miliony lidí bez elektřiny, hlášeno je 5 obětí. Meteorologové však varují, že i přes oslabení bouře stále představuje velké riziko.

...

V Naples stoupla hladina vody o 2 metry za pouhou hodinu a půl

Hurikán Irma, který původně dosahoval kategorie 5, se v pondělí ráno přesunul nad oblast Tampy Bay s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Včera se hurikán přehnal přes Fort Myers a Naples na Floridě, kolem půl čtvrté odpoledne zasáhl Marco Island. Národní centrum pro výzkum hurikánů uvedlo, že hladina vody v Naples stoupla o 2 metry za pouhých 90 minut.


Irma se přiřítila jako bouře kategorie 4, ale později v neděli zeslábla do kategorie 2 a později se dostala na až na kategorii 1 pětistupňové stupnice. V pondělí ráno média vydala zprávu, že si hurikán vyžádal pět životů. Více než 170 000 lidí z Floridy využilo nouzového azylu, zatímco Irma ničila pobřeží.


Podle předpovědi by hurikán měl během dneška ještě dále oslabit na úroveň tropické bouře, a to zhruba v oblasti jižní Georgie. Národní centrum pro výzkum hurikánů však uvedlo, že je Irma stále život ohrožující, zejména kvůli silnému větru i dešti, který sebou přináší.

V Miami trhala Irma střechy z domů

Prezident Trump zajistil lidem postiženým přírodní katastrofou federální pomoc

Bouře na mnoha místech způsobila velké škody, svrhla jeřáby, poškodila silnice a narušila i elektrickou síť, kvůli čemuž zůstalo několik milionů lidí bez elektřiny. Než se hurikán přiblížil k Floridě, úřady nařídily evakuaci zhruba 6 milionům lidem.


Hrstka obyvatel se však rozhodla úřady neuposlechnout, zatímco Irma ničila lodě, stromy, i elektrické vedení. Mezinárodní letiště v Miami mezitím oznámilo, že bude v pondělí uzavřeno a v úterý bude panovat jen omezený režim. V sobotu bylo uzavřeno i mezinárodní letiště v Orlandu a nebude znovu otevřeno do té doby, než Irma definitivně zmizí a nebude provedeno posouzení vzniklých škod.


Prezident Donald Trump v neděli večer uvedl, že měly Spojené státy „trochu štěstí,“ když se hurikán odklonil od původního kurzu a zamířil na západ podél pobřeží Floridy. Trump uvedl, že následky po hurikánu spolknou „spoustu peněz,“ což ale momentálně není tak důležité v porovnání s „obavami o život.“

Prezident pro lidi postižené katastrofou zajistil federální pomoc, která zahrnuje dočasné bydlení, opravy, nízkorozpočtové půjčky a další programy, které pomohou jednotlivcům i podnikatelům obnovit jejich majetek v celkem devíti postižených krajích.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek