KATEGORIE
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Hurikán Irma zeslábl do kategorie 1, nadále však hrozí povodněmi

Poté, co se Irma přehnala přes pobřeží Floridy, kde způsobila značné škody a záplavy, zeslábla do aktuální kategorie 1 s rychlostí větru necelých 140 kilometrů za hodinu. Hurikán za sebou zanechal téměř 4 miliony lidí bez elektřiny, hlášeno je 5 obětí. Meteorologové však varují, že i přes oslabení bouře stále představuje velké riziko.

...

V Naples stoupla hladina vody o 2 metry za pouhou hodinu a půl

Hurikán Irma, který původně dosahoval kategorie 5, se v pondělí ráno přesunul nad oblast Tampy Bay s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Včera se hurikán přehnal přes Fort Myers a Naples na Floridě, kolem půl čtvrté odpoledne zasáhl Marco Island. Národní centrum pro výzkum hurikánů uvedlo, že hladina vody v Naples stoupla o 2 metry za pouhých 90 minut.


Irma se přiřítila jako bouře kategorie 4, ale později v neděli zeslábla do kategorie 2 a později se dostala na až na kategorii 1 pětistupňové stupnice. V pondělí ráno média vydala zprávu, že si hurikán vyžádal pět životů. Více než 170 000 lidí z Floridy využilo nouzového azylu, zatímco Irma ničila pobřeží.


Podle předpovědi by hurikán měl během dneška ještě dále oslabit na úroveň tropické bouře, a to zhruba v oblasti jižní Georgie. Národní centrum pro výzkum hurikánů však uvedlo, že je Irma stále život ohrožující, zejména kvůli silnému větru i dešti, který sebou přináší.

V Miami trhala Irma střechy z domů

Prezident Trump zajistil lidem postiženým přírodní katastrofou federální pomoc

Bouře na mnoha místech způsobila velké škody, svrhla jeřáby, poškodila silnice a narušila i elektrickou síť, kvůli čemuž zůstalo několik milionů lidí bez elektřiny. Než se hurikán přiblížil k Floridě, úřady nařídily evakuaci zhruba 6 milionům lidem.


Hrstka obyvatel se však rozhodla úřady neuposlechnout, zatímco Irma ničila lodě, stromy, i elektrické vedení. Mezinárodní letiště v Miami mezitím oznámilo, že bude v pondělí uzavřeno a v úterý bude panovat jen omezený režim. V sobotu bylo uzavřeno i mezinárodní letiště v Orlandu a nebude znovu otevřeno do té doby, než Irma definitivně zmizí a nebude provedeno posouzení vzniklých škod.


Prezident Donald Trump v neděli večer uvedl, že měly Spojené státy „trochu štěstí,“ když se hurikán odklonil od původního kurzu a zamířil na západ podél pobřeží Floridy. Trump uvedl, že následky po hurikánu spolknou „spoustu peněz,“ což ale momentálně není tak důležité v porovnání s „obavami o život.“

Prezident pro lidi postižené katastrofou zajistil federální pomoc, která zahrnuje dočasné bydlení, opravy, nízkorozpočtové půjčky a další programy, které pomohou jednotlivcům i podnikatelům obnovit jejich majetek v celkem devíti postižených krajích.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek