KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Hurikán Ofélie: Město zahlceno pěnou poté, co bouře způsobila hned několik vzácných jevů

Bouře Ofélie způsobila ve Velké Británii i Irsku několik vzácných jevů včetně červeného slunce či ptáků záhadně kroužících na obloze. Jedním z neobvyklých jevů byla i záplava pěny, která pokryla celé město Cleveleys v anglickém Lancashiru. 

...

Pěna ztížila dopravní situaci ve městě

Vzhledem k silnému větru, kvůli němuž mořská voda silně bičovala o pobřeží, se vytvořilo velké množství pěny, jež zakrylo silnice i budovy a ztížilo tak dopravní situaci ve městě. Ojedinělý jev, který se objevil zhruba 6 kilometrů severně od Blackpoolu, byl výsledkem hurikánu Ofélie, jenž zuřil nad Irskem a Velkou Británií.


Foto: Thomas Temple/SWNS

Jednalo se o bouři kategorie 3, jež během víkendu nabrala na síle a prohnala se přes Atlantik až k Britským ostrovům. Odborníci tvrdí, že se jedná o nejhorší bouři od roku 1961, kdy v oblasti řádil hurikán Debbie, který zabil 12 lidí.

I když už bouře oslabila, Irsko bylo varováno, aby se připravilo na blížící se hurikán Brian, který by se měl objevit o víkendu. Přibližně 2 000 domácností ve Walesu zůstává mezitím stále bez energie. Do postižených oblastí bylo nasazeno více než 1 000 vojáků, zatímco bylo poničeno elektrické vedení a silnice byly zablokovány větvemi z desítek spadlých stromů.


Foto: Thomas Temple/SWNS

Irský předseda vlády Leo Varadkar vyhlásil nouzovou situaci a uvedl, že se jednalo o nejhorší bouři za půl století. Hurikán si vyžádal nejméně 3 životy.

U britského pobřeží byla zaznamenána nezvyklá vůně, některé oblasti se ponořily do červeného šera

Obyvatele Britských ostrovů rovněž překvapilo nezvyklé šero, které bylo způsobeno saharských prachem, jenž se díky silnému větru dostal přes Atlantik. Prach zastínil slunce a vytvořil tak efekt oparu s nádechem do červena.

Bouře sebou nejspíš kromě prachu se severní Afriky přinesla i popel z lesních požárů ve Španělsku a Portugalsku. Tmavě oranžový až načervenalý opar se objevil i nad Londýnem, kde se pouštní prach smísil s mraky a celá scenérie tak obyvatelům britské metropole nabídla jedinečný pohled.


Mnozí lidé sdíleli videa i fotografie tohoto jevu na sociálních sítích, například Sharron Derricková pořídila video slunce nad Bristolem s popiskem, že „město vypadá jako z filmu Červená planeta.“


Simon Gallowway z Bristolu napsal na Twitter: „Nad Bristolem je opravdu zvláštní Slunce. Vypadá jako z Hvězdných válek.“ Hurikán byl rovněž obviněn z toho, že na britské pobřeží přinesl zvláštní vůni. Lidé z Cornwallu uvedli, že cítí pach připomínající kadidlo. 


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek