KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Inteligentní, sportovní, nemodlil se“: Petrohradský atentátník nejevil známky radikalizace

Rodiče, přátelé, kolegové i sousedé svorně tvrdí, že atentátník z Petrohradu Akbaržon Džalilov se nikdy neprojevoval jako radikál nebo náboženský fanatik. Popisují ho jako „normálního“, „inteligentního“ nebo „sportovce“, který se „nemodlil“.

...

Tichý soused v petrohradském bytě

Džalilov je hlavním podezřelým ze smrtícího výbuchu v petrohradském metru, který si podle ruského ministerstva zdravotnictví zatím vyžádal nejméně 14 obětí. Asi měsíc před atentátem se podle agentury Reuters vrátil z návštěvy svého rodného města Oš na jihu Kyrgyzstánu a pronajal si byt v severovýchodní části Petrohradu, asi 20 kilometrů od místa činu.

Byt druhý den po útoku prohledali vyšetřovatelé a našli zde součástky podobné těm, které obsahovala nevybuchlá nálož v další stanici metra, kterou se podařilo bezpečně zneškodnit.

Džalilovovi petrohradští sousedé jej popsali jako klidného nájemníka. „Byl to tichý byt,“ řekl jeden ze sousedů a dodal, že odtamtud nikdy neslyšel žádnou hudbu.

Podle atentátníkových známých Džalilov nikdy nejevil žádné známky radikalizace. Jeho příbuzní odmítli mluvit s médii. Pouze Džalilovova matka na otázku, jestli věří tomu, že její syn útok provedl, zavrtěla odmítavě hlavou.

„Nejhodnější dítě v rodině“

Džalilovova bývalá učitelka z Oše Fatima Kadyrakumová jej popsala jako „průměrného, inteligentního a vzdělaného chlapce.“ „Nikdy se nepral a ostatní neurážel. Rodiče se za něj nemuseli stydět. Se spolužáky měl dobré vztahy,“ dodala učitelka.

Džalilovův strýc Imadžon Džalilov pro kyrgyzská média potvrdil, že jeho synovec nebyl žádný náboženský fanatik. „Jsme z toho v šoku. Nikdy by nás nenapadlo, že by mohl něco takového udělat. Byl nejhodnějším dítětem v rodině. Šlo mu to i ve škole,“ dodala jeho teta Surayo Jalilová.

Kyrgyzské úřady oznámily, že celá rodina byla vždy bezproblémová a v žádném případě ne ortodoxně věřící, ale spíš sekulární.

Byl to tichý chlapec. Nemodlil se a ani nenavštěvoval mešitu,“ řekl Džalilovův spolupracovník ze suši baru s tím, že si u něj nikdy nevšiml žádného podezřelého chování.


Autor: jil

Zdroj: RT, Ria

Foto: © vk.com / Sputnik

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek