KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Irák se chystá odsoudit na 100 členů ISIS původem z Evropy, většině hrozí trest smrti

Irák se podle belgického velvyslance v Bagdádu chystá oficiálně obvinit z příslušnosti k teroristické organizace přinejmenším 100 zajatých členů Islámského státu původem z Evropy, přičemž většině z nich hrozí trest smrti.

...

Velvyslanec Jawad al-Chalihawi se o této skutečnosti zmínil během svého rozhovoru s belgickou televizí RTBF.

Mezi zadrženými jsou podle al-Chalihawiho státní příslušníci Belgie či Ruska stejně jako teroristé z Čečenska a střední Asie.

Podle jiných zdrojů pochází část evropských členů ISIS také z Francie a Německa, avšak mnoho do Iráku přicestovalo z bývalých zemí Sovětského svazu a Turecka.

Extrémisté z Evropy se k Islámskému státu přidávají průběžně již od roku 2014, kdy organizace vznikla na územích Iráku a Sýrie.

Belgický velvyslanec dodal, že Irák dále ve vězení drží přibližně 1400 rodinných příslušníků podezřelých členů Islámského státu včetně dětí. Ti mají být zadržování nedaleko Mosulu, který byl letos úspěšně od nadvlády ISIS osvobozen.

Al-Chalihawi dále oznámil, že Irák nyní spolupracuje s evropskými vládami a rozhoduje se, co se s většinou zadržených teroristů stane.

„Držíme rodiny Daesh (ISIS) pod přísným dohledem a čekáme na příkazy vlády, jak s nimi naložit,“ řekl pro Reuters armádní plukovník irácké armády Ahmed al-Taie.

„Zacházíme s nimi slušně. Jsou to rodiny tvrdých kriminálníků, kteří chladnokrevně vraždili nevinné. Při jejich vyslýchání jsme však zjistili, že téměř polovina z nich byla pomýlena lživou a proradnou propagandou Daesh,“ dodal plukovník.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek