KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Írán a Irák zasáhlo silné zemětřesení, zemřelo minimálně 332 lidí

Více než lidí zahynulo během nedělního zemětřesení o síle 7,3 stupně, které zasáhlo část Iráku a Íránu. V Íránu byly zaznamenány největší škody, zahynulo zde minimálně 348 lidí a dalších přinejmenším 6600 bylo zraněno. Počet obětí bude dle místních úřadů stoupat, protože pátrací a záchranné týmy stále prohledávají trosky v horských oblastech. 

...

Sesuvy půdy komplikují záchranné akce

Zemětřesení bylo zaznamenáno v několika západních provinciích Íránu, nejpostiženější však byla provincie Kermanshah ležící zhruba 15 kilometrů od hranic s Irákem, která kvůli celkem více než 300 obětem vyhlásila tři dny smutku.


Foto: Reuters

Státní televize uvedla, že zemětřesení způsobilo velké škody v některých vesnicích, kde jsou domy z hliněných cihel. Záchranáři se stále snaží najít přeživší, kteří zůstali uvězněni pod zhroucenými budovami. Otřesy rovněž vyvolaly sesuvy půdy, jež brání záchranářům v práci.


Foto: Reuters

Podle amerického geologického průzkumu dosáhlo zemětřesení 7,3 stupně, zatímco irácké meteorologické stanice ohlásily sílu 6,5 stupně v epicentru zemětřesení. To se podle všeho nacházelo v Penjwinu v provincii Sulaimaniyah v oblasti Kurdistánu poblíž hlavního hraničního přechodu s Íránem. Kurdští zdravotníci uvedli, že v Iráku zahynuli nejméně 4 lidé a zraněno bylo dalších minimálně 50 osob.

V Bagdádu vybíhali lidé do ulic z otřásajících se budov

Otřesy byly cítit až v Bagdádu, hlavním městě Iráku, kde mnoho obyvatel vyběhlo z budov na ulici. „Seděla jsem se svými dětmi na večeři a budova najednou začala jakoby tančit,“ uvedla Majida Ameerová, která se svými dětmi vyběhla z budovy v bagdádské čtvrti Salihiya. „Nejdříve jsem si myslela, že vybuchla bomba. Ale pak jsem zaslechla, že všichni kolem křičí, že se jedná o zemětřesení,“ řekla žena.


Foto: Reuters

K podobné situaci došlo i v Erbílu, hlavním městě Kurdistánu a v dalších městech na severu Iráku poblíž epicentra zemětřesení. V několika íránských a iráckých městech byly přerušeny dodávky elektřiny a obavy z dalších otřesů poslaly v chladném počasí tisíce obyvatel měst v obou zemích do ulic i parků.

Íránské seismologické centrum zaznamenalo zhruba 118 otřesů, očekáváno jich však bylo více. Do postižených oblastí byla přes noc vyslána íránská policie a přidružené bezpečnostní jednotky, zatímco ministr vnitra Abdolreza Rahmani Fazli uvedl, že jsou některé silnice blokovány a úřady se obávají o ztráty na životech v odlehlých oblastech.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek