KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Západ naznačuje, že se Írán snaží vyhnout jaderným závazkům

Podle světových mocností začal Írán ustupovat před jednotlivými aspekty jaderné dohody, která by měla být podepsána už zítra. Zajištění historické dohody by ukončilo více než 12-leté nukleární napětí mezi Íránem a Západem.
...

Podle Británie není dohoda na dobré cestě

Britský ministr zahraničí Phillip Hammond řekl po příjezdu do Vídně, že ještě zůstává mnoho nevyjasněných aspektů případné dohody, včetně parametrů, které byly dohodnuty už v dubnu v Laussane a ve Švýcarsku. "Existuje celá řada různých oblastí, kde máme ještě velké rozdíly ve výkladu toho, co bylo dohodnuto v Lausanne", říká Hammond. "Žádná dohoda je lepší než špatná dohoda", dodal ministr. S Hammondem souhlasí i další úředníci. "Vypadá to, že jsme vůbec nepokročili v technických otázkách a k některým jsme se dokonce znovu vrátili", řekl jeden ze západních diplomatů, který nechtěl být jmenován. Diplomaté říkají, že se Írán spíše stahuje, než aby se snažil o to, aby byla dohoda v termínu hotova a přijata. Hlavní rozdíly ve vnímání jednotlivých částí dohody jsou v tempu a načasování sankcí a také v rámci monitorovacích mechanismů. Američtí a evropští vyjednavači také chtějí, aby byl mechanismus sankcí obnoven, pokud nebude Teherán plnit své závazky v rámci jakékoliv budoucí dohody.

Komplexní uzávěrka je stanovena na zítřek

Německý ministr zahraničí novinářům řekl, že Írán slíbil, že se bude držet závazků, které přijal v dubnu. "Bylo nám řečeno, že Írán dodrží všechny parametry", řekl Frank Walter Steinmeier novinářům. Významným diplomatem na straně Íránu je Mohammad Džavád Zaríf, který se nyní vrací na velice krátkou návštěvu Íránu, aby se zde pokusil dojednat nějaký posun. V průběhu posledních dvou dní se Zaríf opakovaně setkal s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym. Kerry se také setkal s ministry zahraničí Francie, Německa, Velké Británie, a to na jednání ve Vídni spolu s šéfkou zahraniční politiky Federicou Mogheriniovou. Zapojili se též náměstci ministrů z Ruska a Číny. Lhůta pro uzávěrku komplexní dohody byla stanovena nejprve na 2. dubna a poté na 30. června, což je už zítra. Někteří vyjednávající, včetně čínského vicepremiéra Li Baodonga, jsou toho názoru, že je dohoda na spadnutí, že je potřeba vyřešit už jen pár zbývajících otázek. Většina vyjednavatelů je ale spíše skeptická.

Autor: ElS, Zdroj: Yahoo News
Foto: Cliff CC BY 2.0

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek