KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Írán zakázal výuku angličtiny na svých základních školách

Mehdi Navid-Adham, který je předsedou íránské rady pro vzdělávání, uvedl, že podle islámských duchovních vůdců by brzká výuka anglického jazyka mohla „otevřít cestu ke kulturní invazi ze Západu“. Angličtina tak už nebude nadále součástí výuky na státních i soukromých základních školách. 

...

 Íránský duchovní vůdce Ájatolláh Alí Chameneí

Výuka angličtiny se rozšířila i do některých mateřských škol

„Předpokladem je, že v primárním vzdělání jsou studentům vštípeny základy íránské kultury,“ uvedl Mehdi Navid-Adham. Angličtina se sice v této zemi začíná obvykle vyučovat až na střední škole, kdy je dětem od 12 do 14 let, ale některé základní školy s její výukou začínají dříve.

Někteří žáci navštěvují soukromé jazykové kurzy po škole, zatímco děti z privilegovaných rodin navštěvují soukromé školy, kde probíhá v angličtině celá výuka.

Zdejší islámští vůdci však už dlouhodobě upozorňují na nebezpečí „kulturní invaze“, přičemž nejvyšší duchovní vůdce země Ájatolláh Alí Chameneí vyjádřil v roce 2016 své pobouření nad tím, že se výuka angličtiny rozšířila už i do mateřských škol.

V zemi probíhají násilné protesty, souvislost se zákazem výuky angličtiny však nebyla potvrzena

Chameneí, který má konečné slovo v rámci všech státních záležitostí, řekl ve svém projevu k učitelům: „Nejedná se o odpor k výuce cizího jazyka, ten je však podporou zahraniční kultury v naší zemi mezi dětmi a mládeží.“

V zemi momentálně již více než týden probíhají protesty proti duchovnímu úřadu i vládě, i když se neobjevila žádná oficiální zmínka o tom, že by měly co dočinění s novým vládním zákazem. Představitelé Íránských revolučních gard však uvedli, že nepokoje byly podníceny i „zahraničními nepřáteli“.

Během nepokojů bylo zabito 22 lidí a více než 1 000 zatčeno. Protesty se rozšířily do více než 80 měst a vesnic, zatímco tisíce mladých Íránců projevily hněv nad nezaměstnaností a prohlubující se propastí mezi bohatými a chudými obyvateli země. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek