KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Vatikán: Irské hlasování pro homosexuální manželství je porážkou pro lidstvo

Jeden z vatikánských úředníků slovně zaútočil na legalizaci homosexuálních manželství v Irsku. Referendum, ve kterém se drtivá většina hlasujících vyslovila pro rovnoprávnost v uzavření manželství i pro homosexuální páry označil za "porážku pro lidstvo".
...

Kardinál nešetřil kritikou

"Byl jsem výsledkem hluboce zarmoucen", řekl kardinál Pietro Parolin, vatikánský státní sekretář na úterní římské konferenci. "Církev musí tuto skutečnost vzít v úvahu, ale v tom smyslu, že musí posílit svůj závazek k evangelizaci. Myslím, že můžeme hovořit nejen o porážce pro křesťanství, ale i o porážce pro lidstvo". Poznámky vatikánského vysoko postaveného diplomata, který má co se týče postavení velice blízko k papeži v rámci hierarchie církve, představují nejhodnotnější negativní posouzení irského hlasování.

Tato odezva byla mnohem kritičtější, než odezva arcibiskupa Diarmuida Martina z Dublinu, který řekl: "Je jasné, že pokud toto referendum potvrzuje názory mladých lidí, pak církev potřebuje větší kontrolu reality". Irsko se stalo první zemí, která legalizovala homosexuální manželství na základě veřejného referenda. Pro hlasovalo celkem 62 procent voličů. Zatímco tuto zpráv oslavovali obhájci práv homosexuálů po celém světě, ukázalo to na propast mezi mladými lidmi a katolickou církví v zemi. Tato situace dozajista živí debatu o postoji církve k právům homosexuálů. Papež František dokonce kdysi řekl: "Kdo jsem já, abych to mohl soudit?". Tato poznámka vyvolala vzrušení mezi katolíky, že církev vstupuje do nové éry tolerance a přijetí homosexuality.

Bude Vatikán tolerantnější?

Nadějí pro toto přijetí je i francouzský diplomat a praktikující katolík Laurent Stefani, který je gay. Vatikán však odmítl přijmout jeho nominaci na velvyslance u Svatého stolce, a to právě kvůli jeho orientaci. Vatikán se k věci odmítl vyjádřit, ale v posledních týdnech panují spekulace, že by papež mohl udělat změnu a jmenování Stefaniho přijmout.

Tuto záležitost řeší právě Parolin, který stojí za onou tvrdou kritikou irského rozhodnutí. Jeho poznámky jsou však velice významné vzhledem k jeho postavení ve Vatikánu. Parolin byl podle reportéra Johna Allena "na předních liniích utváření Vatikánských odpovědí na prakticky každou geopolitickou výzvu v posledních dvou desetiletích". Parolin se významně prosazoval v otázkách globálního oteplování, hrál důležitou roli v rámci církevní pomoci Kubě a USA v obnovení diplomatických vztahů. V úterý se však při výběru svých slov ohledně Irska výrazně lišil od papeže. Papež sice také použil slov "porážka pro lidstvo", ale ve spojitosti s válkou, nikoliv s legalizací homosexuálních manželství.

Ator: ElS, Zdroj: Gardian
Foto: Jeroen Bennink CC BY 2.0

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (2 příspěvků)

Komentáře (2)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Jsem otřesen, to je hrůza, jací jsou ve Vatikánu homofobové. To je fakt strašný. Církev se od středověku nijak nezměnila, pak se nemůže divit, že jí ubývají věřící a že současnému světu už nemá co říct... Co na to páter Halík?
(nejen) Vatikan sam o sobe povazuju za porazku pro lidstvo...