KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Irsko bude mít prvního homosexuálního premiéra v historii

Leo Varadkar byl oznámen jako nový lídr strany Fine Gael, která je největší politickou stranou v irské vládní koalici.

...

Nejmladší premiér v historii Irska

Varadkar porazil svého rivala, ministra pro bydlení Simona Coveneyho, s 60 % hlasů. Stane se tak prvním irským taoiseachem (premiérem) v historii. Současného lídra strany Fine Gael Endu Kennyho by měl dle očekávání nahradit ve funkci během následujících týdnů.

Ve věku 38 let se stane zároveň také nejmladším irským premiérem v historii.

Varadkar je synem irské sestry a indického doktora, což vedlo k tomu, že většina mediálních zpráv o jeho vítězství se týkala jeho sociálního pozadí, věku a sexuální orientace.

Po pátečním oznámení nový lídr Fine Gael prohlásil, že mu „bude ctí“ přijmout tuto „nesmírnou výzvu“, která se před ním tyčí, s pokorou.

„Pokud mé zvolení něco dokazuje, tak je to skutečnost, že předsudky nemají v této republice žádnou moc. Když se můj otec vydal do 5 000 km vzdáleného Irska, aby zde vybudoval svůj nový domov, pochybuji, že vůbec někdy snil o tom, že se jeho syn stane lídrem této země,“ řekl Varadkar.

Vardkar dále uvedl, že Simon Coveney získal obdiv jak jeho osobní, tak celé strany, za svou „duchaplnou a zásadovou“ kampaň a těší se na jejich vzájemnou spolupráci, která dle něj bude Fine Gael i celé Irsko posouvat vpřed.

„Nechť je naším posláním vybudovat republiku příležitostí,“ řekl.

Varadkar svou orientaci přiznal před dvěma roky

Současná vláda byla zvolena systémem sboru volitelů (electoral college), kdy parlamentní strana Fine Gael získala 65 % hlasů. Varadkar, který svou homosexualitu přiznal v období před referendem o manželství párů stejného pohlaví v roce 2015, má na starosti systém sociálního zabezpečení.

Jeho osoba se stala ztělesněním liberalizace země, která byla kdysi považována za jednu ze sociálně nejkonzervativnějších zemí Evropy. Homosexualita zde totiž byla až do roku 1993 nelegální.

Nicméně Varadkar čelí také kritice za některá jeho vyjádření o progresivních tématech a právech zaměstnanců.

Než se stane taoiseachem, musí být nový lídr strany Fine Gael uznán nezávislými členy menšinové koaliční vlády, což se dle očekávání odehraje později tohoto měsíce.

66letý Enda Kenny, který stranu vedl po dobu 15 let a v roce 2011 byl zvolen taoiseachem, v květnu na svůj post lídra strany rezignoval.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek