KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Islámábád nás odírá“: Trump chce ukončit veškerou vojenskou pomoc Pákistánu

Americký prezident Donald Trump se snaží přerušit veškerou vojenskou podporu poskytovanou Pákistánu, protože „Islámábád Washington odírá“. Vyplývá to ze zprávy amerického magazínu Foreign Policy.

...

Vztahy s Pákistánem jsou „problematické“

Donald Trump spolu se svými špičkovými bezpečnostními poradci v Camp Davidu projednal různé varianty, jak dále postupovat v Afghánistánu, ale dosud nerozhodl, jestli do této „nejdelší války v dějinách Spojených států“ pošle další vojáky.

Právě toto rozhodnutí bude mít zásadní vliv na vzájemné vztahy Spojených států a Pákistánu.

Zpráva amerického magazínu cituje nejmenovaného úředníka Bílého domu, podle kterého „se prezident domnívá, že nás Pákistán oškubává. Proto chce zrušit veškerou vojenskou pomoc Pákistánu. Je to součástí jeho strategie.“

Úředník dále dodal, že ministerstvo obrany považuje vzájemné vztahy USA s Pákistánem za „problematické“.

Během zmíněného jednání v Camp Davidu zazněly různé názory na to, jestli proti Pákistánu zaujmout tvrdší postoj. Spojené státy kritizují, že Pákistán i nadále poskytuje útočiště afghánskému extremistickému hnutí Tálibán a odmítá zatknout jeho militantní vůdce.

Podle amerických představitelů část pákistánské armády i špiček zpravodajských služeb Tálibánu pomáhá. Islámábád tato obvinění popírá.

Pákistán požaduje uznání svého protiteroristického úsilí

Pentagon již určitá protipákistánská opatření přijal. Zmrazil pomoc poskytovanou prostřednictvím koaličního podpůrného fondu, který slouží k financování protiteroristických operací. Američané tento krok vysvětlují tím, že nemají žádné důkazy o tom, že by Pákistán razantně zasáhl proti afghánské teroristické síti Hakkání.

Na současnou drtivou kritiku Pákistánu ze strany Trumpovy administrativy zareagoval vrchní velitel pákistánských ozbrojených sil generál Qamar Javed Bajwa. Podle něj Pákistán víc než všechnu materiální pomoc potřebuje uznání za své úsilí v boji proti terorismu.

Více než o finanční a materiální pomoc nám jde o uznání našeho desetiletí trvajícího podílu na udržování regionálního míru a stability, přiznání našeho úsilí a hlavně obětí, které pákistánský národ a jeho bezpečnostní síly položily v boji proti terorismu,“ oznámil minulý pátek generál Bajwa.

Pákistán se též kritice brání tím, že Spojeným státům významně pomohl při hledání teroristů a připomíná stovky svých obětí při odvetných opatřeních militantů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek