KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Islámské školky v Rakousku přispívají ke vzniku „paralelních společností“

Velkou diskusi v Rakousku vzbudila nová studie, podle které islámské školky ve Vídni pomáhají vytvářet takzvané „paralelní společnosti“ nebo dokonce vychovávat budoucí nebezpečné radikály.

...

Školky pod vlivem salafistů

Autorem studie je profesor na Univerzitě ve Vídni Ednar Aslan, který je tureckého původu. Podle jeho zjištění asi 10 000 dětí ve věku od dvou do šesti let v Rakousku navštěvuje 150 muslimských školek, kde jsou seznamovány s Koránem.

Navíc minimálně čtvrtina těchto školek je pod vlivem konzervativních větví islámu, jako je třeba salafismus, nebo islámských směrů, pro které není náboženství jen soukromou záležitostí, ale nedílnou součástí politiky a společnosti.

„Rodiče své děti posílají do zařízení, aby se zde v muslimském prostředí naučily pár veršů z Koránu,“ řekl Aslan, který je uznávaným odborníkem na muslimské vzdělávání. „Neuvědomují si ale, že je tím vyčleňují z multikulturní společnosti.“

Část rakouských občanů se s výsledky studie ztotožňuje, zatímco jiní ji zpochybňují. Například časopis Biber, který píše o rakouských menšinách a podporuje je, poslal svoji redaktorku v převlečení za muslimskou matku s jejím synem do 14 muslimských školek.

Ta zjistila, že tyto školky nejsou líhní „malých salafistů“ a není jim tam třeba zakazováno zpívat. Ve třetině těchto školek se však setkala s určitou „dětskou izolací“ z většinové společnosti a špatnou němčinou některých zaměstnanců.

Vedení města neví, kolik je ve Vídni muslimských školek

Vídeňská radnice se snaží zklidnit situaci a zadala proto novou hloubkovou studii, která by měla být publikována ještě v letošním roce.

Problémem totiž například je už fakt, že na radnici nevědí, kolik je ve městě islámských školek. Z 842 registrovaných školek je jich 100 katolických a 13 protestantských, ale přesný počet muslimských není znám. Hlavním důvodem je velký nárůst soukromých školek, které nejsou pod dohledem odpovědných orgánů.

Ve Vídni žije 1,8 milionu lidí a polovina z nich pochází ze zahraničí, nebo se v cizině narodil jeden z jeho rodičů. V celém Rakousku potom žije přibližně 700 000 muslimů. Důkazem rostoucí averze vůči cizincům je vedoucí postavení populistické a protimigrační strany Svobodných v průzkumech veřejného mínění.


Autor: jil

Zdroj: The Local

Foto: Joe Klamar / AFP

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek