KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Itálie chce prošetřit záchranné lodě charit kvůli podezření na spolupráci s pašeráky migrantů

Italský prokurátor zahájil zatím mimosoudní vyšetřování záchranných člunů patřících charitativním organizacím, které do Itálie převážejí migranty a které podle něj fungují na Středozemním moři jako taxi služba a nahrávají obchodníkům s lidmi. Plavidla pronajatá soukromými společnostmi jsou podezřelá z toho, že povzbuzují pašeráky k jejich činnosti a dokonce jim přijíždějí na pomoc, když to obchodníci s migranty potřebují. 

...

Není jasné, z čeho jsou záchranné operace nevládních organizací financovány

Italští státní zástupci si chtějí rovněž posvítit na to, jak a z čeho jsou plavidla patřící charitativním organizacím placena. Záchranáři uvádějí, že jsou nuceni hlídkovat u pobřeží Libye, kde zachraňují životy migrantů, protože migranti bývají přepravováni na přecpaných člunech, které jsou velice chatrné a krátce po odplutí od břehu jdou obvykle ke dnu.

„Nelze vyloučit kontakt mezi plavidly nevládních záchranných organizací a obchodníky z Libye,“ uvedl sicilský prokurátor Carmelo Zuccaro, který stojí v čele vyšetřování, které však zatím nebylo soudně potvrzeno.

„Jsem přesvědčen o tom, že to není vždy operační středisko, které volá nevládní organizace na pomoc,“ uvedl Zuccaro s odkazem na centrum v Římě, jehož úkolem je koordinace všech záchranných operací ve Středomoří. „Vyšetřování je proto určitě na místě,“ dodal prokurátor.

Organizace SOS Středomoří, která byla státním zástupcem jmenována, uvedla, že s pašeráky v kontaktu není. „Pokud jde o námořní operace, tak nemáme žádnou autonomii. Děláme pouze to, co nám operační středisko v Římě řekne,“ uvedla mluvčí charitativní organizace Amelia Giordanová.

Zuccero rovněž uvedl, že hodlá vyšetřit „abnormální“ množství prostředků, které umožňují charitativním organizacím nasazení jejich lodí. První soukromou záchranářskou organizací ve Středozemním moři byla maltská organizace Moas, která své plavidlo poslala k záchraně migrantů v létě roku 2014.

Na Středozemním moři operuje až 10 nevládních organizací

Od loňského léta už na moři operuje celkem deset různých nevládních organizací, které jsou financovány především prostřednictvím soukromých darů. Mezi tyto organizace patří například německá nevládní organizace Sea Watch, Sea Eye a Jugend Rettet, nizozemský záchranný člun Project, španělská organizace Proactiva nebo již zmiňovaná Moas.

Italský admirál Enrico Credendino, který je velitelem operace Sophia EU bojující proti pašerákům, uvedl, že lodě nevládních organizací přitahují pozornost pašeráckých lodí, zejména v noci. „Tyto lodě používají v noci velké reflektory, které mohou překupníci na dálku dobře vidět a poslat k nim čluny s migranty,“ uvedl Credendino.

V prosincové zprávě citované deníkem Financial Times bylo uvedeno, že podle pohraniční agentury Frontex posílají překupníci migranty na moře na základě tajné dohody se soukromými loděmi, které pak převážejí migranty do Itálie „jako taxi“.

Organizace Lékaři bez hranic označila toto tvrzení za „mimořádné závažné a špatné.“ Podle Lékařů bez hranic nejsou nevládní organizace „příčinou, ale odpovědí na humanitární krizi“ a jsou nuceny pomáhat proto, že to evropská agentura Frontex nezvládá.

I přes špatné podmínky na moře odjezdy z Libye nijak neklesají. Od neděle bylo na moři zachráněno přes 5 000 migrantů, čímž se počet nově příchozích od začátku roku zvýšil na více než 21 000. To je oproti stejnému období v minulých letech velký nárůst.


Autor: ElS

Zdroj: The Local

Foto: Andreas Solaro/AFP

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek