
Humanitární organizace kritizují africká přijímací centra
Ministři vnitra čtyř zmíněných států vydali společné prohlášení, ve kterém se zavazují ke zřízení přijímacích středisek v Čadu a Nigeru, což jsou klíčové tranzitní země pro migranty mířící ze subsaharské Afriky přes Libyi do Itálie.
Prohlášení bylo zveřejněné po nedělním jednání v Římě, které zorganizovala italská strana. Nová střediska budou, podobně jako ta stávající, splňovat „mezinárodní humanitární standardy“.
Organizace na ochranu lidských práv však dlouhodobě kritizují špatné podmínky panující ve stávajících přijímacích centrech v Libyi a nevěří, že Západ v nich dokáže zajistit dodržování „mezinárodních standardů“.
„Libyjské zákony kriminalizují nelegální migraci, takže nevěříme, že to budou skutečná přijímací centra a ne pouhá detenční střediska,“ řekla expertka Evropské rady pro zahraniční vztahy Mattia Toaldová. „Za sporné považujeme i vytvoření přijímacích středisek v Nigeru a Čadu. Jedná se o evropský outsourcing hraničních kontrol do těchto zemí? Pokud ano, kolik to stojí a odkud ty peníze pocházejí?“
Toaldová dle svých slov rovněž nechápe, proč dohodu sjednali ministři vnitra a jak chtějí zajistit „podporu legitimního ekonomického rozvoje“, který by měl být alternativou k lukrativnímu pašování lidí.

Libyjská pobřežní stráž zachytí jen desetinu pokusů o nelegální přejezd
Šéf Agentury OSN pro uprchlíky UNHCR Filippo Grandi v neděli vyzval libyjské úřady, aby ze svých středisek propustily všechny žadatele o azyl a uprchlíky, protože zde přežívají v „šokujících“ podmínkách. Grandi přislíbil, že z politických a bezpečnostních důvodů zde bude posílena přítomnost UNHCR.
Libye je od roku 2011, kdy zde po revoluci vypukl politický i sociální chaos, odrazovým můstkem pro migranty mířící přes Středozemní moře do Evropy. Zdejší nepřehledné politické situace ve velkém využívají pašeráci lidí.
V letošním roce zatím do poloviny dubna do Itálie připlulo 50 000 migrantů. Plných 97 procent přišlo z Libye. Podle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci libyjská pobřežní stráž při pokusu o překročení zadržela a vrátila zpět pouhých 6000 migrantů (asi 12 procent).
Komentáře (0)