KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Itálie podepsala s Libyí, Čadem a Nigerem dohodu o omezení migrace

Itálie se snaží zastavit proud migrantů napříč Středozemním mořem. Dohodla se proto s africkými státy Libyí, Čadem a Nigerem na posílení hraničních kontrol a vytvoření nových přijímacích center přímo v Africe.

...

Humanitární organizace kritizují africká přijímací centra

Ministři vnitra čtyř zmíněných států vydali společné prohlášení, ve kterém se zavazují ke zřízení přijímacích středisek v Čadu a Nigeru, což jsou klíčové tranzitní země pro migranty mířící ze subsaharské Afriky přes Libyi do Itálie.

Prohlášení bylo zveřejněné po nedělním jednání v Římě, které zorganizovala italská strana. Nová střediska budou, podobně jako ta stávající, splňovat „mezinárodní humanitární standardy“.

Organizace na ochranu lidských práv však dlouhodobě kritizují špatné podmínky panující ve stávajících přijímacích centrech v Libyi a nevěří, že Západ v nich dokáže zajistit dodržování „mezinárodních standardů“.

„Libyjské zákony kriminalizují nelegální migraci, takže nevěříme, že to budou skutečná přijímací centra a ne pouhá detenční střediska,“ řekla expertka Evropské rady pro zahraniční vztahy Mattia Toaldová. „Za sporné považujeme i vytvoření přijímacích středisek v Nigeru a Čadu. Jedná se o evropský outsourcing hraničních kontrol do těchto zemí? Pokud ano, kolik to stojí a odkud ty peníze pocházejí?“

Toaldová dle svých slov rovněž nechápe, proč dohodu sjednali ministři vnitra a jak chtějí zajistit „podporu legitimního ekonomického rozvoje“, který by měl být alternativou k lukrativnímu pašování lidí.


Libyjská pobřežní stráž zachytí jen desetinu pokusů o nelegální přejezd

Šéf Agentury OSN pro uprchlíky UNHCR Filippo Grandi v neděli vyzval libyjské úřady, aby ze svých středisek propustily všechny žadatele o azyl a uprchlíky, protože zde přežívají v „šokujících“ podmínkách. Grandi přislíbil, že z politických a bezpečnostních důvodů zde bude posílena přítomnost UNHCR.

Libye je od roku 2011, kdy zde po revoluci vypukl politický i sociální chaos, odrazovým můstkem pro migranty mířící přes Středozemní moře do Evropy. Zdejší nepřehledné politické situace ve velkém využívají pašeráci lidí.

V letošním roce zatím do poloviny dubna do Itálie připlulo 50 000 migrantů. Plných 97 procent přišlo z Libye. Podle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci libyjská pobřežní stráž při pokusu o překročení zadržela a vrátila zpět pouhých 6000 migrantů (asi 12 procent).

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek