KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Itálie vyhrožuje, že dá 200 000 migrantů dočasné vízum EU a pošle je na sever

Italská vláda pohrozila, že začne vydávat dočasná víza pro vstup na území Evropské unie tisícům migrantů ve snaze vypořádat se s opět eskalující migrační krizí. Představitelé země již několik týdnů varují, že neustálý příliv migrantů z Afriky se stává nezvladatelným, zatímco azylová centra praskají ve švech. Nyní Itálie přišla s radikálním řešením – poslat tisíce a tisíce migrantů, kterým nedokáže pomoci, na sever.

...

Razantní krok italské vlády, kterému se přezdívá „jaderná možnost“, počítá s využitím směrnice Bruselu, na základě které by až 200 000 migrantů mohlo dostat dočasné vízum, umožňující jim opustit Itálii a zamířit napříč Evropou do jiné země.

Itálie již několikrát naléhala na své sousedy, aby pomohli s eskalující humanitární krizí, ale žádné pozitivní reakce se dosud nedočkala.

Vzhledem ke své zeměpisné poloze se Itálie stala jedním z hlavních vstupních bodů do Evropy pro imigranty z jihu. Jen v letošním roce již Středozemní moře do Itálie překročilo více než 86 000 migrantů.

Markantní nárůst lidí prchajících z Afriky dostal italskou vládu, která přestává nekončící příliv migrantů zvládat, pod tlak.


Stovky žadatelů o azyl se nyní tísní v přeplněných azylových centrech v malých vesnicích po celé zemi. Místní těmto centrům kvůli jejich obsazenosti přezdívají „lidská skladiště“.

Mattia Toaldo, analytik Evropské rady pro mezinárodní vztahy, řekl pro The Times: „Pokud budou migranti i nadále proudit do Itálie a ta se jim rozhodne dát dokumenty pro překročení hranic a opuštění Itálie, šlo by o jadernou možnost.“

„Italové již ztratili veškerou naději, že jim EU pomůže a mohou si říct ´Pokud z toho neuděláte všeobecný problém vy, uděláme to my´“.

Náměstek italského ministra zahraničí Mario Giro, senátor za vládnoucí Demokratickou stranu, řekl The Times, že o vydávání dočasných víz pro migranty je diskutováno.

Giro věří, že Itálie může zneužít směrnici 2001/55 Evropské rady, která byla vytvořena po konfliktu na Balkáně a která umožňuje udělit dočasné evropské vízum velkému množství odsunutých lidí.

Pokud se Itálie k tomuto kroku rozhodne, může to dostat do ohrožení Schengenský systém, který občanům EU umožňuje volný pohyb po kontinentu.

Zároveň by zřejmě došlo k eskalaci již tak napjatých vztahů se sousedy Itálie Francií a Rakouskem, kteří na svých hranicích zavedly hlídky a pohrozily nasazením armády, aby migranty od překračování hranic odradili.

Mezinárodní zpravodajský portál France 24 napsal, že v bývalém vojenském prostoru na okraji malé vesničky Conetta vyrostla řada bílých stanů, které nyní ubytovávají 1400 afrických mužů, kteří zde musí existovat v nekonečných řadách paland.


A i když se jim podaří dostat za hranici stanu, velmi často narazí na nevraživé nápisy a cedule, které je vyzývají k odchodu, zatímco v zemi nadále roste napětí.

„Říkal jsem tomuhle místu novodobý lágr,“ řekl pro AFP starosta obce Cona Alberto Panfilio s odkazem na koncentrační tábory. Vesnička Conetta spadá pod tuto obec.

„Po dvou letech je to (stále) místo, kde jsou lidské bytosti namačkané na sobě s nulovou nadějí na budoucnost.“

„Nyní tomu říkám lidské skladiště. Migranti přijedou, nikdo neví, kam je dát, a tak je hodí tady do skladiště.“ S žadateli o azyl je podle něj zacházeno „jako s odpadem“.

Asi 10 kilometrů odsud v Bagnoli di Sopra se 700 migrantů tlačí v další bývalé vojenské základně ohraničené ploty s ostnatým drátem, kam mají zákaz vstupu i novináři.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek