KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Italové řeší, jestli by děti narozené migrantům v Itálii měly dostat občanství

Vlna migrantů, která zaplavila Itálii, vyvolává v zemi trpkou diskusi, jestli děti narozené cizincům mají mít automaticky nárok na italské občanství.

...

U veřejnosti podpora návrhu klesla

Podle aktuálního průzkumu zveřejněného v deníku Messaggero klesá mezi Italy podpora takzvaného principu „ius soli“. Latinský výraz „ius soli“ znamená, že jsou přiznána občanská práva podle místa, kde se narodíte, oproti přístupu „ius sanguinis“, podle kterého jsou práva na občanství založená na pokrevní příbuznosti.

Tento přístup v Itálii dosud platí a děti tedy pro přiznání občanství musí mít aspoň jednoho italského rodiče. Naproti tomu ve většině evropských zemí se udělování občanství řídí principem „ius soli“.

V průzkumu z října loňského roku uvedlo 41 procent respondentů, že jsou pro „ius soli“, ale nyní tento podíl klesl na 32,3 procenta. Tento pokles souvisí s italskými spory s ostatními evropskými státy ohledně pomoci se zvládnutím stovek tisíc migrantů, které do země od roku 2014 připluly přes Středozemní moře.

Po patnáctileté debatě přijala v roce 2015 dolní sněmovna italského parlamentu návrh zákona založeného na principu „ius soli“. Nyní po dvou letech se po řadě pozměňovacích návrhů o tomto návrhu debatuje v horní parlamentní sněmovně.

Nová verze zákona chce řešit státní příslušnost i podle principu „ius culturae“, kdy by na občanství měly nárok rovněž děti, které se sice v Itálii nenarodily, ale absolvovaly minimálně pět let na italských školách.

Přijetím zákona získá hned občanství 800 000 dětí

Italská protimigrační strana Severní liga tento legislativní návrh označila za „kulturní omyl“. Bývalý premiér Silvio Berlusconi z pravostředové strany Forza Italia oznámil, že to vysílá špatný signál těm, kteří chtějí připlout do Itálie. „Když se dozví, že je jednoduší získat občanství, podpoří to jejich falešné naděje a zvýší migrační tlaky,“ varoval.

Přijetí zákona založeného na principu „ius soli“ by podle italského statistického úřadu přiznalo italskou státní příslušnost jednorázově asi 800 000 dětem a následně každoročně dalším 60 000 novorozencům.

„Děti narozené v Itálii jsou Italy a jako civilizovaná země máme povinnost je přijmout,“ oznámil předseda vlády Paolo Gentiloni. Návrh zákona též výrazně podporoval jeho předchůdce Matteo Renzi.

Mezi italskou veřejností však sílí obavy, že jim cizinci budou stále více „krást práci“. Nezaměstnanost v zemi dosahuje 11 procent a mezi mladými lidmi dokonce 37 procent. To je vysoko nad průměrem celé eurozóny.

Tyto obavy ještě narostly po oznámení nejnovějších statistik, podle kterých 4,5 milionů Italů žije v naprosté chudobě.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek