KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Italská pobřežní stráž o posledních 2 dnech: 1 300 migrantů zachráněno, 16 mrtvých

Přes 1 300 migrantů bylo za posledních 48 hodin zachráněno ze Středozemního moře během záchranných operací italské pobřežní stráže. V neděli objevila italská loď Diciotti 11 bezvládných těl z některého z pašeráckých člunů, později bylo nalezeno ještě dalších 5. Snahy o resuscitaci dvou žen podle Lékařů bez hranic (MSF) selhaly. Navzdory zimě a zhoršujícím se podmínkám na moři se ve vratkých člunech napříč Středomořím stále vrhají tisíce migrantů.

...

Migranti bývají značně oslabení

„Dvě ženy zemřely na podchlazení navzdory značnému úsilí lékařského týmu. Jsme z toho zdrceni,“ uvedli Lékaři bez hranic na Twitteru. Důvody dalších úmrtí nebyly specifikovány, mohlo se však jednat o inhalaci hořícího paliva na lodi.

Migranti, kteří tuto nebezpečnou cestu absolvují, jsou často velice oslabeni, a to i díky týrání, se kterým se setkávají ze strany pašeráků lidí v Libyi, odkud cestují přes moře.

V zimním období, kdy není počasí zrovna přívětivé, se příjezdy přes moře obvykle zpomalují. Tentokrát tomu tak ale není. Jenže počet plavidel, která hlídkují u břehů Libye, prudce klesl.

Mezi zachráněnými bylo několik syrských rodin

V sobotu bylo na moři zachráněno celkem 285 migrantů, v neděli to bylo 791 a v pondělí 231. Všichni tito lidé cestovali na malých dřevěných lodích nebo na nafukovacích člunech, které se často bez pomoci potopí už po několika hodinách na moři.

Mezi těmi, kteří byli vytaženi do bezpečí záchranářských lodí, bylo i několik syrských rodin s malými dětmi.

Většina z 173 000 příchozích, kteří letos dorazili k italským břehům, však pocházela ze západní Afriky. Podle OSN letos na moři zatím zahynulo nejméně 4 700 lidí.


Autor: ElS

Zdroj: The Local

Foto: Andreas Solaro/AFP

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek