Italská pobřežní stráž spolupracovala s norskými loděmi

Podle Organizace spojených národů zemřelo na cestě přes Středozemní moře během ledna a února letošního roku více než 440 lidí. V zimním období je moře velice zrádné, pomalu se však blíží jaro a s tím i větší nápor nově příchozích. Migranti, které ve čtvrtek zachránila italská pobřežní stráž, byli napěchováni do čtyř gumových člunů a dvou dřevěných lodí.

Italská pobřežní stráž uvedla, že během operace spolupracovala s norskými loděmi pod vedením evropské pohraniční agentury Frontex a dvěma humanitárními loděmi obsluhovanými organizacemi SOS Mediterranee, Lékaři bez hranic a španělskou organizací Proactiva Open Arms.

Jedna z plachetnic mířících z Řecka do Itálie vydala nouzový signál

Námořní hlídky rovněž obdržely nouzový signál od jedné z plachetnic, která opustila Řecko se zhruba 85 migranty na palubě mířícími do Itálie. Migranti z této plachetnice byli zachráněni maltézskou lodí, která se shodou okolností nacházela v této oblasti, veškeré osazenstvo zachráněné lodi pak bylo převezeno do jižního řeckého přístavu Kalamata.

Evropská unie se nyní snaží omezit počet příjezdů do Itálie, které obvykle začínají v západní Libyi, pouhých 300 kilometrů od italského pobřeží. Mezi nová opatření by mělo patřit zadržení migrantů v Libyi, čehož se kvůli špatným podmínkám v této zemi obávají humanitární organizace.


Autor: ElS

Zdroj: The Local

Foto: Andreas Solaro/AFP