KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Italská policie zabavila 37 tun léků určených pro ISIS v Libyi

Policie ze severoitalského Janova zadržela obrovskou zásilku léků směřujících do Libye. Jednalo se o psychotropní medikamenty určené pro Islámský stát, které byly zabaveny ve spolupráci s italským celním úřadem. 

...

Omamné léky dorazily na lodi z Indie

Zásilka obsahovala 37,5 tun tramadolu, což je syntetický opioid používaný k tlumení bolesti, na Středním východě je používán jako omamná látka. Nalezen byl i captagon s obsahem amfetaminu, který džihádisté používají v několika vojenských zónách na Středním východě ke zvýšení bojového výkonu.

Léky byly uloženy ve třech přepravních kontejnerech, které dorazily na lodi z Indie do Janova a odtud měly směřovat dál do Libye. Omamné medikamenty byly maskovány jako šampóny a syntetické tkaniny. Hodnota zabavené zásilky se odhaduje na 75 milionů eur (téměř 2 miliardy Kč). Peníze získané z prodeje těchto léků jsou nejspíš určeny na podporu teroristických aktivit, zejména pak na aktivity Islámského státu.

Zabavení zásilky určené pro ISIS bylo koordinováno okresním prokurátorem protiteroristického oddělení Federicem Manottim. Z Libye měly být léky podle vyšetřovatelů odeslány do dalších oblastí řízených Islámským státem, zejména do Mosulu a některých oblastí v Tobruku.  

Na území Itálie se mohou nacházet obchodníci z řad teroristů

Odhalení zásilky s omamnými látkami vede vyšetřovatele k podezření, že jsou někteří teroristé, kteří se podílejí na obchodování s drogami, ukryti přímo v Itálii.

Námořní analytická firma Windward v březnu tohoto roku varovala, že některé z nákladních lodí, které se v evropských vodách náhle ztratily, by mohly být zapojeny do obchodování se zbraněmi, drogami nebo s lidmi. V konečném důsledku mohou tyto lodě představovat i teroristickou hrozbu.

V lednu a v únoru roku 2017 Windward zaznamenala celkem 2850 případů, kdy se lodě ztratily z radaru před tím, než vpluly do evropských vod. Existují podezření, že tyto lodě provedly neplánované zastávky v přístavech ovládaných teroristy či obchodníky s lidmi. K evropským břehům se navíc dostalo necelých 300 lodí s neplatnými přepravními doklady.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek