KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Italské ženy si budou moci v případě menstruačních bolestí vzít až 3 dny dovolené

Italky možná jako první ženy v Evropě získají právo využít až třídenní „menstruační dovolené“ v případě, že budou trpět bolestivou menstruací.

...

Dolní sněmovna italského parlamentu projednává zákon, který by v případě jeho schválení umožňoval ženám uplatňovat nárok na tři dny dovolené v měsíci.

Italská edice ženského magazínu Marie Claire tento zákon přivítala a uvedla, že by šlo o „ukazatele pokroku a sociální udržitelnosti“.

Nicméně míra zaměstnanosti žen v Itálii je pouze 61 %, což je hluboko pod evropským průměrem 72 %, a někteří bojovníci za ženská práva se obávají, že by zákon mohl být kontraproduktivní, protože by odrazoval zaměstnavatele od zaměstnávání žen.

Lorenza Pleuteriová, která píše pro magazín Donna Moderna (Moderní žena), napsala: „Zaměstnavatelé by mohli ještě více inklinovat k zaměstnávání mužů na úkor žen.“

Italské pracovní právo je již tak k ženám poměrně štědré. Mají nárok na 5 měsíců placené mateřské dovolené, během kterých dostávají 80 % svého platu. Poté si matky mohou vzít dalších 6 měsíců, při kterých se jim plat sníží na 30 %.

Ekonomka Daniela Piazzalungaová pro Washington Post uvedla: „Ženy již nyní zůstávají doma kvůli menstruačním bolestem, nicméně nový zákon by jim to umožnil, aniž by musely využívat nemocenské či jiných propustek.“ Zároveň však uvedla, že pokud by byl schválen, mohl by přinést „negativní důsledky“.

„Poptávka po ženské pracovní síle by mohla mezi společnostmi klesnout, nebo by ženy mohly být penalizovány, co se platu a kariérního postupu týče,“ dodala Piazzalungaová.

Návrh zákona předložily čtyři poslankyně Demokratické strany, která patří ke střední levici. Zatím není jasné, zda by ženy musely prokazovat, že trpěly menstruačními bolestmi, nicméně v praxi by to bylo tak jako tak téměř nemožné.

Výhodám podobného zákona se již těší ženy v Japonsku a Jižní Koreji a koncept „menstruační dovolené“ již zavedly také některé větší společnosti, jako například Nike.


Autor: VoZ

Zdroj: The Washington Post

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek