KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Italský region chce zakázat ženám v celoobličejových závojích vstup do nemocnic

Severoitalský region Ligurie v úterý oznámil plánovaný zákaz islámských celoobličejových závojů, který by platil v nemocnicích a dalších veřejných institucích. Zákaz má rovněž fungovat i jako pokus o „ochranu svobody žen“. 

...

V Lombardii už podobný zákaz platí

Regionální prezident Giovanni Toti ze strany Forza Italia uvedl, že burky jsou „nejhorším symbolem útlaku žen“. Toti rovněž hájí plánovaný zákaz proti obviněním, že se jedná o diskriminační a dost možná i protiústavní opatření.

„Ti, kteří žijí v Itálii, by měli pochopit a respektovat alespoň minimální pravidla rovnosti mezi muži a ženami,“ řekl Toti, který navrhl opatření spolu s místní radní Soniou Vialeovou z krajně pravicové strany Severní liga.

Předseda Severní ligy Matteo Salvini již pochválil region za tuto „konkrétní iniciativu,“ která má sloužit k ochraně svobody žen uprostřed toho, co nazval „záplavou zbytečného tlachání, které doprovází Mezinárodní den žen“.

Sousední region, konkrétně Lombardie, uvedl podobný zákaz v platnost už v lednu roku 2016. Aby byla dodržena italská ústava, která zaručuje svobodu vyznání, v textu vyhlášky nebylo zmíněno, že se jedná konkrétně o muslimské závoje.

Někteří politici označují zákaz za diskriminující

Zakázanými pokrývkami hlavy tak může být nejen nikáb a burka, ale také kukla nebo motocyklová helma. Podle doprovodného textu ve vyhlášce je vstup do veřejných institucí se zahaleným obličejem zakázán „z bezpečnostních důvodů“.

O schválení zákazu v regionu Ligurie se bude hlasovat v pátek, někteří politici z opozičních stran však zákaz ostře kritizují. Podle Raffaelly Paitaové z Demokratické strany je pravděpodobné, že plánované opatření „vytvoří napětí“. „V Itálii je 5 milionů cizinců, kteří tvoří téměř 10 % zdejší populace. Mnozí z nich jsou muslimové,“ poznamenala politička.

„Seriózní regionální rada by nejprve měla zahájit dialog s muslimskými komunitami. A jestliže přijde žena v burce na pohotovost, má jí snad lékař říct, aby šla jinam?“ zeptala se Paitaová. „Myšlenka, že by mohl být v roce 2017 ženě zakázán přístup k základní zdravotní péči jen kvůli jejímu oblečení, je opravdu děsivá,“ uvedla Alice Salvatoreová z hnutí Five Star Movement.


Autor: ElS

Zdroj: The Local

Foto: AFP

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek