KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Italský žalobce obvinil nevládní organizace ze spolupráce s libyjskými pašeráky

Italský státní zástupce uvedl, že záchranné lodě patřící nevládním organizacím jsou v rámci tajné dohody napojeny na obchodníky s lidmi v Libyi. „Máme důkazy o tom, že mezi některými nevládními organizacemi a obchodníky s lidmi v Libyi existují přímé kontakty,“ uvedl Carmelo Zuccaro v rozhovoru pro italský deník La Stampa. 

...

Před spoluprací mezi pašeráky a nevládními organizacemi varoval i Frontex

„Zatím nevíme, zda a jak bychom mohli tyto důkazy použít u soudu, ale jsme si zcela jisti tím, z čeho nevládní organizace obviňujeme. Mezi důkazy patří zachycené telefonní rozhovory z Libye, lampy, které osvětlují lodní trasy, lodě, které náhle vypínají své transpondéry (satelitní vysílací kanály) a další,“ uvedl Zuccaro.

Zuccaro je členem skupiny státních zástupců, která se věnuje vyšetřování obchodování s lidmi a vykořisťování migrantů. Už v březnu tato skupina sdělila italskému parlamentu, že si je jista spoluprací mezi pašeráky a nevládními organizacemi. Tehdy však neměla k dispozici žádné důkazy.

Evropská pohraniční agentura Frontex již dávno před tím varovala před záchrannými loděmi nevládních organizací, které povzbuzují pašeráky v jejich aktivitě. Deník Financial Times v prosinci zveřejnil důvěrné dokumenty agentury Frontex, které naznačovaly, že migranti dostali ještě před odjezdem jasné informace o přesném směru, který je třeba dodržet, aby se dostali k lodím nevládních organizací.

Státní zástupce zajímá i způsob financování nevládních organizací

Žalobce Zuccaro jde ve svém obvinění ještě dále a tvrdí, že nevládní organizace spolupracují s pašeráky na zajištění sběrných míst namísto toho, aby čekaly na informace od italského námořního koordinačního centra. Státní zástupce rovněž vznesl otázku týkající se financování nevládních organizací.

Organizace, mezi nimiž jsou například Lékaři bez hranic, organizace Save the Children nebo SOS Středomoří tato obvinění odmítly. Podle deníku La Stampa nyní prokurátoři zkoumají, zda nejsou některé z nověji zapojených nevládních organizací přímo financovány obchodníky s lidmi.

Místopředseda poslanecké sněmovny italského parlamentu Luigi Di Maio uvedl, že nevládní organizace poskytují migrantům jakousi „taxislužbu.“ Podle něj umožňují nevládní organizace pašerákům využívat svých lodí k přepravě přistěhovalců.

V loňském roce dorazilo k italským břehům 181 tisíc nově příchozích, v roce 2017 zatím došlo meziročně k nárůstu počtu zachráněných migrantů o 40 %.


Autor: ElS

Zdroj: La Stampa

Foto: © Darrin Zammit Lupi / Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek