KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Jak vzniká oblečení pro Západ? Pod rukama dětí v otřesných podmínkách bangladéšských továren

Špinavé továrny a naprosto příšerné pracovní podmínky tvoří chmurnou realitu pro tisíce dětí z Bangladéše. Ty jsou nuceny pracovat dlouhé hodiny přišíváním štítků na oblečení. Navzdory zlepšení bezpečnostních norem aspoň v oficiálních továrnách se v těch neregistrovaných stále nic nezměnilo. 

...

Děti v továrnách často i žijí

Továrny a manufaktury vytvářejí oblečení pro místní a indický trh, ale také pro Západ. Fotograf s mexicko-italskými Claudio Montesano Casillas ukázal na svých snímcích šokující nedostatek bezpečnostních kontrol uvnitř některých továren v Bangladéši. Fotograf svým objektivem zachytil vyčerpávající rutiny dětí, které zde pracují. 

Despite continued campaigns and intermittent outrage, a photographer has revealed both the shocking lack of safety controls inside some of Bangladesh

Casillas navštívil továrny zprvu jen náhodou, ale nakonec byl tamními podmínkami naprosto fascinován. Tyto neoficiální továrny jsou nejčastěji jen v jedné místnosti se zhruba 15 šicími stroji a bez nouzových východů, bezpečnostních požárních zařízení či hasicích přístrojů. Nejsou totiž podrobeny žádným kontrolám, které by tato základní bezpečnostní opatření vyžadovaly. 

Děti, které kvůli práci nemají čas chodit do školy, mají za úkol obrovské množství práce. Přišívají na oblečení štítky, výšivky, flitry a další podobné doplňky. Podle odhadů Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) existuje až jeden milion dětí ve věku 10 až 14 let, které v Bangladéši takto pracují. Pokud se rozšíří interval věku, počet dětí je ještě daleko vyšší.

A young worker at her working station removes extra stitches from blue jeans. It is thought there are about a million children aged 10 to 14 working as child labourers, according to UNICEF - but the number is far higher when the age band is expanded

V továrnách pracují dělníci šest až šest a půl dní v týdnu, a to od rána až do setmění, za minimální mzdu. „Tito lidé často přespávají uvnitř, nebo si pronajímají pokoje v bezprostřední blízkosti továren. Přicházejí z vesnic do měst, kde hledají zaměstnání a sen o lepším životě,“ uvedl Casillas. 

Fotograf také zachytil život mimo práci v továrně. Na jednom ze snímků jsou sprchující se chlapci, kteří se v továrně myjí, jí zde a také zde kvůli celkovému pracovnímu vytížení a nedostatku času přespávají. 

Young garment workers having a shower inside their factory. Due to workload they eat, shower and sleep inside these factories.

Bangladéš tvrdí, že většina továren je bezpečná

Bangladéšská vláda tvrdí, že 80 % z formálních továren je bezpečných. Jedná se o závody, které dodávají oblečení globálním maloobchodníkům. Syed Ahmed, generální inspektor továren uvedl, že v rámci vládní iniciativy podporované Mezinárodní organizací práce v Kanadě, Nizozemsku a Spojeném království bylo zkontrolováno celkem 1475 oděvních závodů v zemi.

An electrical panel board. Most factories are at risk of fire accidents due to poor wiring and electrical safety standards and basic awareness

Podle těchto kontrol se 81% továren drží stanovených bezpečnostních stavebních norem, včetně norem požárních a elektrických. Vláda nařídila uzavření 37 továren pro nedostatek bezpečnostních opatření a dalších 209 továren dostalo varování, že budou uzavřeny, pokud nesjednají nápravu.

Bangladéšský exportní oděvní průmysl představuje hned po Číně druhý největší svého druhu na světě. Mezinárodní pozornost si získal po zhroucení jedné z továren v roce 2013, ve které zemřelo 1100 lidí. Většina z obětí byly chudé švadleny. 

Hardwork: On daily average a worker can sew more than a thousand pieces

Nehoda vyvolala revizi bezpečnostních norem v ceně stovek milionů dolarů. Oděvní průmysl je ekonomickou tepnou Bangladéše, ročně vydělá až 25 miliard (638,6 miliard Kč) dolarů na vývozu a zaměstná 4 miliony pracovníků, zejména žen. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek